Fortsæt til indhold

16-årigt offensivtalent på treårig kontrakt

Sport
Arkiv

Anders Dreyer, 16 år, har indgået en treårig ungdomskontrakt med EfB. Han spiller fast i en hængende angriberposition på EfB’s hold i U17 Ligaen, hvor han i den nye sæson har scoret to mål og blandt andet gjort sig positivt bemærket ved at være involveret i samtlige fire mål i en 4-3-sejr over FC København.
"Jeg vil gerne blive ved med at udvikle mig i EfB og forhåbentlig om nogle år komme til at spille superligafodbold. Mine styrker er et godt overblik, og at jeg er god til at spille holdkammeraterne fri. Jeg kan også selv lave mål," siger Andres Dreyer.
Anders Dreyer debuterede i august på det danske U17-landshold med et mål mod Georgien og husker turen og debutmålet som en fed oplevelse.
"Efter den svære overgang fra U15- til U17-fodbold tog Anders store skridt i dette forår, og han har fortsat sin udvikling og fået debut på det danske U17-landshold. Han er hurtig i spilopfattelsen og har frækheden til at sætte andre i scene med oplæg eller selv score. Desuden bruger han sin stadig begrænsede fysik godt til at holde større modstandere væk, når han har bolden," siger EfB’s ungdomselitechef, Niels Erik Søndergård.
Anders Dreyer spillede i samarbejdsklubberne Bramming B og Ribe BK, inden han skiftede til EfB for to et halvt år siden. Inden debuten på U17-landsholdet spillede han uofficielle kampe på U16-futurelandsholdet.
I de to årgange på U17-ligaholdet har EfB tidligere indgået ungdomskontrakter med Martin Hessellund Egelund, Jeppe Schultz og Mark Brink. Endvidere var målmand Lasse Askou Mikkelsen på kontrakt, indtil han blev solgt til den hollandske storklub, PSV Eindhoven, i denne sommer.
Anders Dreyer går i en eliteklasse på Studio 10 på Blåbjerggårdskolen.