Her er favorit-dræbernes nye modstander
Pokaldræberne trak Varde op af hatten ved fredagens DBU-lodtrækning
FODBOLD. Efter onsdagens sensationelle pokalsejr over Superligagiganterne fra FC Nordsjælland, så ventede SC Egedal i spænding på fredagens lodtrækning til 3.runde i DBU-pokalturneringen. Førstevalget hos både cheftræner Jimmy Kastrup og sportschef Michael Hansen var Brøndby eller FC København fra Superligaen, men glansen gik lidt af Sankt Gertrud, da 2.divisionsholdet Varde blev trukket op af hatten.
”Uden at forklejne Varde så var ikke lige det hold, som jeg havde håbet på. Vi skulle have ramt et af de helt store hold, hvis vi skulle have trukket mange tilskuere, men vi kan jo ikke alle sammen få Brøndby, FC København eller FC Midtjylland. Selvfølgelig er det da ærgerligt, når der nu var så mange Superligahold med i lodtrækningen”, sagde Jimmy Kastrup efter nyheden, men Egedal-træneren ser nu også muligheder i lodtrækningen.
”Når vi nu ikke kunne få et af de sjovere hold, så er Varde da en modstander, hvor vi har chancen for at komme videre, og så kan vi jo håbe på en sjovere modstander i næste runde. Varde er nyoprykket i 2.division, og de skal på en lang bustur herover til Sjælland på en hverdagsaften, så alt andet lige, så har vi en fordel der”, fortæller Jimmy Kastrup.
SC Egedals sportschef Michael Hansen er helt på linje med cheftræneren.
”Rent sportsligt er muligheden for at komme videre til stede, men det er da lidt ærgerligt, at når der er ni superligahold med i hatten, at vi ikke kunne trække et af dem. Varde er en ligeværdig modstander, men kan vi levere samme niveau som sidst, så har vi en god chance”, udtaler sportschefen.
Det er dog værd at bemærke, at i efteråret 2010 skulle Varde møde Brøndby i pokalturneringen, og her blev drengene fra vestegnen sendt hjem med et 4-2 nederlag.
Lodtrækningen magede det således, at 2.divisionsklubben Fremad Amager med træner John Faxe Jensen skal møde Brøndby. Det var Fremad Amager, der i 2.runde sendte Ledøje-Smørum ud med en smal 1-0 sejr på Smørum Park. Endelig bliver det 1.divisionsklubben FC Roskilde, der skal møde FC København. De kommende pokalkampe skal afvikles i dagene den 28. og 29. oktober.