Sydbyens fodbold-piger til tops ved mesterskaber
Både BMI's og Lysengs fodboldpiger var gode, da de deltog i de indendørs Aarhus-mesterskaber.
Bedst gik det for Lysengs piger, der ud af syv mulige vandt fem mesterskaber og to andenpladser, hvilket klubben betegner som en enestående præstation, der bliver svær at overgå.
Hos U12-pigerne fra BMI var det kun Lysengs piger, der satte en stopper for sejrsrytmen.
BMI'erne startede nemlig ud med at vinde tre ud af tre kampe i indledende runde - heriblandt over et Brabrand-hold, som pigerne har tabt til de seneste år. I semifinalen blev Skovbakken besejret, men BMI-pigerne måtte bøje sig for det stærke Lyseng-mandskab i finalen.
Lysengs mål for fremtiden er at kvalificere sig til U18 DM-piger, som er de 12-14 bedste U18-hold i Danmark samt at komme til at spille i 1. division for damer.
Lyseng er den eneste klub i Jylland og på Fyn, der har pigehold kvalificeret til den bedste mesterrække for U13, U14, U15 og U18-piger udendørs til foråret.