Jeg er sindssyg ked af det
Tre spillere er i dag fyret i Esbjerg Energy, efter at de har været involveret i matchfixing. Og det er ikke hvem som helst. Det drejer sig nemlig om topscorer Kirill Starkov, den canadiske angrebsprofil Tyler Mosienko, samt målmanden Dennis Jensen.
Sagen stammer fra en ligakamp mellem Esbjerg og Rungsted 3. januar, hvor de tre spillere havde satset penge på, at Rungsted ville score i første periode. Væddemålet gik rent hjem, idet nordsjællænderne vandt perioden med 3-2.
"Der opstod en situation hjemme hos mig, hvor der var noget økonomi indblandet. Der kom en stor regning ind ad døren. Jeg lagde det bet, men da jeg kom ud til kampen, havde jeg det dårligt med det," siger Kirill Starkov til Ritzau.
"Vi aftalte at afblæse det inden kampen. Med hånden på hjertet kan jeg sige, at jeg spillede det bedste, jeg kunne. Desværre spillede holdet en dårlig kamp. Rungsted var bedre end os og vandt," siger Kirill Starkov.
"Jeg lagde det bet med tanke på, at vi stadig kunne nå at vinde kampen. Det var ikke et sekund i mit hoved, at det skulle påvirke resultatet negativt," til Ritzau.
"Jeg har lavet en fejl. Jeg er sindssygt ked af det. Jeg har lagt alle kort på bordet for dem, der skulle vide det. Jeg har aldrig gjort sådan noget før," lyder det fra den nu tidligere Esbjerg-spiller.