Klank Efterskole indleder samarbejde med AGF
For at forbedre fodboldlinjen på Klank Efterskole indledes der nu et samarbejde med AGF
For at give fodboldlinjen på Klank Efterskole noget af et ryk i den rigtige retning har man valgt at indlede et samarbejde med Superligaklubben AGF og ansætte træner Lasse Vinning, der også er tilknyttet AGF.
"Lasse har A-licens som træner og er tilknyttet AGF's ungdomsafdeling som cheftræner. Desuden er han her til sommer færdiguddannet som lærer. Kombinationen af kunstgræs og en så dygtig træner betyder, at eleverne på vores fodboldlinje får mulighed for at træne på et meget, meget højt niveau fra det kommende skoleår," siger Klaus Larsen, der er forstander på Klank Efterskole.
Samarbejdet med AGF vil også komme til at betyde, at klubben vil benytte faciliteterne på Klank Efterskole til forskellige arrangementer, og i det hele taget glæder AGF sig over sit første samarbejde med en efterskole i klubbens nærområde.
"Det er altid interessant for AGF, når nye tiltag er med til at hæve det fodboldmæssige niveau i Østjylland. Med Skanderborg Kommunes nye kunstgræsbane i Galten og en så dygtig træner som Lasse Vinning kan man på Klank Efterskole komme til at træne fodbold på et fint niveau og virkelig få et stort udbytte af træningen i løbet af skoleåret, hvor den nye bane sikrer, at man kan spille rigtig fodbold hele året," lyder det fra Rasmus Stenild.
Samarbejdet mellem Klank Efterskole og AGF starter fra næste skoleår.