Fortsæt til indhold

Kongetribunen på Charlottenlund Travbane er faldefærdig og skrøbelig - men må IKKE rives ned

Travbanen håber på en fremtid for den gamle Kongetribune, som står og forfalder. Den er for skrøbelig til at blive benyttet som tribune, men den må ikke rives ned. Så hvad skal den bruges til?

Sport
Jeppe Lund

Navnet lyder agtværdigt. Kongetribunen. Der er noget storhed, noget glamourøst og noget stolt over det.

Som enhver, der har været på Charlottenlund Travbane de seneste år ved, så er der ikke noget storhed, glamour eller stolthed over den gamle grønne trækonstruktion, der går under navnet Kongetribunen. Den er faktisk så skrøbelig, at travbanen har spærret den af, så uforvarende ikke kommer til skade. Og de må ikke rive tribunen ned, da den er fredet.

I den nuværende stand kan den ikke bruges til meget, men med den rette idé og en tiltrængt grundig renovering kan Kongetribunen måske igen kaste noget glamour over Charlottenlund Travbane. Det er i hvert fald, hvad direktør Lars Moss håber på.

"Min drøm er at bruge det til noget, som kan være et supplement til travsporten, og så det ikke bare står i forfald. Nu står den til ingen verdens nytte. Det vil være oplagt at lave et museumsarkiv for hestesport. Området her er jo kendt for heste med både travsporten og galopsporten og ikke mindst kaperkuskene", siger han.

Eksamensprojekt på DTU

Det behøver dog langtfra være et museum, der kan være i den gamle, grønne tribune. Alt er sådan set i spil. Alt fra ældrecafé til kunstnerværksteder.

I dag skal aktiviteterne i bygningerne på travbanen dog være relateret til hestesport ifølge den lokalplan, der gælder for området. Og det gælder også en eventuel ny anvendelse af den gamle Kongetribune.

"Mit håb er, at vi får lavet et projekt, som er interessant for os at arbejde videre med, og som kan godkendes af Gentofte Kommune", siger Lars Moss.

Han er i dialog med DTU om at få lavet et eksamensprojekt for nogle af de studerende, der måske kan hjælpe med en fremtidig anvendelse for Kongetribunen.

"Vi vil bevare den originale struktur og det visuelle udtryk. Det skal ligne det, der er der i dag. Mange steder har man alt for travlt med at rive det gamle ned og bygge noget nyt. Den historie, der hører til den tid, kan vi ikke undvære, slet ikke her på Travbanen", siger han.