Fortsæt til indhold

Skadesramt KPI blev sat på plads

Skovbakken fik en sikker sejr på 3-0 med hjem fra Kolind Park i serie 1 opgør

Sport
Af Martin Schultz

”Skovbakken var det bedste hold og vandt fortjent. Vores hold spillede en god kamp, men Skovbakken var os overlegen både i spil og chanceudnyttelse.”
Så klart udtrykker KPI's spillende medtræner Thomas Gerberg sig efter lørdagens serie 1 opgør mod Skovbakken.
Efter en fin optakt i sidste mandags opgør mod Åstrup/Hammelev, hvor KPI vandt sikkert med 3-0, var det lørdag eftermiddag et skadesramt KPI hold, som fik kærligheden at føle mod et skarpt Skovbakken hold.
Kampen stod 0-0 ved halvleg, men tidligt i 2. halvleg bragte gæsterne sig foran og scorede yderligere to gange på gode gennemspillede angreb.

Vigtig kamp mod Bjerringbro på fredag

KPI måtte stille op uden fem stamspillere og måtte blandt andet undvære anfører og forsvarsgeneral Claus Koch og holdets store target man Thomas Gerberg.
”Med alle mand klar kunne vi nok have matchet Skovbakken. Men som vores række udvikler sig er det tydeligt, at Hornbæk og Skovbakken er i en klasse for sig,” siger Thomas Gerberg.
KPI ligger med 11 point efter otte kamp pænt placeret i midterfeltet, men skal fredag aften spille en vigtig kamp mod bundholdet Bjerringbro på udebane.
”Med en sejr kan vi virkelig lægge luft til bundholdene, men taber vi, kan vi snart blive en del af bundstriden,” siger Thomas Gerberg.
Selvom Skovbakken vandt en sikker sejr, er der ros til hele holdet for en god og solid indsats.
Denne eftermiddag på Kolind Park rakte det bare ikke til point mod en på alle måder bedre modstander.