Grenaa IF er ubesejret efter nedrykning
Grenaa IF og Nørager B spillede 0-0 i taktisk præget lokalopgør i Serie 1
I en taktisk præget affære med få målchancer delte de to Norddjursklubber Grenaa IF og Nørager B søndag eftermiddag pointene i en målløs kamp på Grenaa Stadion.
Det blev en fysisk hårdt spillet kamp, som ind i mellem led under nogle gevaldige regnbyger, som satte sit præg på spillet på banen.
”Nørager spillede en god kamp og havde flere chancer end vores hold. Det er den bedste modstander vi indtil nu har mødt,” siger Grenaa IF-træner Brian Engelund.
Med det uafgjorte resultat er begge hold stadig ubesejrede og ligger placeret som nr. 3 og 4 i tabellen med hver 5 point for tre kampe.
KPI fører puljen med 6 point for tre kampe.
Vigtigt med en positiv træningskultur
Brian Engelund er glad for både pointene og for at holdet i kampen mod Nørager holdt nullet.
Med sin tidligere holdkammerat i Grenaa IF Michael Hougaard som assistenttræner er det lykkedes den forhenværende FC Djursland cheftræner Brian Engelund at vende bøtten for Grenaa IF-holdet, som i sidste sæson nærmest gik i opløsning og brugte over 40 forskellige spillere i løbet af sæsonen. Holdet rykkede effektivt ud af Jyllandsserien sammen med Kristrup.
”Min opgave har været at stabilisere holdet og skabe en positiv træningskultur,” siger Brian Engelund.
”Vi skal skabe nogle rammer, så spillerne føler de går glip af noget, når de ikke træner. Vi gør det her seriøst og lægger et stykke benhårdt arbejde i det,” siger Brian Engelund.
Kender betingelserne for et andethold
Som tidligere cheftræner i FC Djursland kender Brian Engelund de betingelser, som gælder for et andethold.
”Vi ved aldrig, om vi skal af med spillere op til en kamp, eller om vi får spillere ned fra FC Djurslands trup. Men sådan er gamet,” siger Brian Engelund.
”Jeg har 14-16 spillere til træning og det er godt gået for et andethold,” siger Brian Engelund, som råder over en trup med både rutinerede spillere og unge talenter, som er rykket op fra U19 holdet.
”Som det ser ud nu, kommer spillerne fra min egen trup til at udgøre 90 procent af stammen på holdet,” siger Brian Engelund.
Han forventer en meget jævnbyrdig pulje i Serie 1 i efteråret, hvor alle hold kan slå hinanden.
Næste kamp for Grenaa IF er søndag kl. 13.30 på udebane mod Hadsten.