Mikkel Bech kæmper for finalen efter styrt
Efter et grimt styrt i Polen i weekenden kæmper Mikkel Bech for at blive klar til Dansk Metal Superfinalen, hvor Esbjerg Motorsport er på medaljejagt.
Det er tid til sæsonens afgørende slag, når Dansk Metal Superfinalen køres på Moldow Speedway Arena i Holsted, og en af dem, der har mulighed for at køre medaljer hjem til Esbjerg Motorsport for tredje år i træk, er kaptajn Mikkel Bech. Det bliver dog et kapløb med tiden, da han i weekenden var impliceret i et grimt styrt i Polen. Derfor risikerer et ellers formstærkt mesterhold, som allerede må se bort fra Niels-Kristian Iversen, at undvære to af de stærkeste kørere, som ellers har været med til at sikre en formidabel afslutning på grundserien.
"Jeg kæmper for at blive klar, og jeg vil gøre alt for det. Det bliver noget med, at jeg skal have støvlerne af efter hvert heat, for de klemmer voldsomt, og det gør bare ondt. Jeg håber ikke, at det bliver forværret i forhold til på lørdag, hvor jeg skal køre Grand Prix i Vojens, men det er vigtigt for mig, at jeg kan være der for holdet, hvis det er muligt," konstaterer Mikkel Bech, som netop sætter sin lid til holdets teamspirit.
"Vi har fået vendt hele sæsonen, hvor vi fik en dårlig start, og det har vi gjort med sammenhold og vindermentalitet. Derfor kommer vi med det, vi har i morgen, og så giver vi den en skalle. Vi går helt klart efter medaljer, og det vil være kronen på værket i et flot comeback i denne sæson. Vi vil kæmpe alt, hvad vi kan, og vi håber, at der er mange af vores fans, der tager turen med til Holsted," fastslår Mikkel Bech dagen før den afgørende finale.
Mikkel Bech undersøges af en læge onsdag morgen, og skulle han ikke være i stand til at stille op, er det endnu ikke afgjort, hvem Esbjerg Motorsport må benytte i stedet.