Fodboldbrag og nye profiler løfter sæsonkortsalg
Udsigten til en sæsonpremiere på Blue Water Arena mod titelaspiranterne fra FC København på søndag og attraktive hjemmekampe mod lokalrivalerne fra SønderjyskE og mestrene fra FC Midtjylland i august har lokket EfB’s sæsonkortkøbere tidligere ud end i 2014-2015-sæsonen.
Onsdag nåede salget af sæsonkort 1.978, og EfB forventer at passere 2.000 sæsonkort inden fodboldbraget mod FC København søndag aften. I rekordåret i fjor lå salget af sæsonkort 1. august på 1.906.
"I fjor steg det samlede salg af sæsonkort med 29 procent til 2.175, og dette års salg tyder på, at et nyt rekordsalg er inden for rækkevidde. Jeg tror, fremgangen har flere årsager. Vores eget hold solgte sig dyrt og hentede et point i Aalborg i en svær sæsonpremiere, og en af EfB’s nye profiler, Nicki Bille, fik en fin debut mod AaB. At vi i den første hjemmekamp møder FC København, der blandt en række interessante, nye spillere har Peter Ankersen og Kasper Kusk, er ligeledes en gave til forhåndsinteressen for vore kampe," siger EfB’s salgschef, Henrik Tønder.
Langt hovedparten af sæsonkortene bliver solgt inden sæsonstarten. I efteråret 2014 synliggjorde EfB dog løbende fordelene ved at købe et sæsonkort, også efter at en række hjemmekampe var spillet. Det udløste et salg på næsten 300 sæsonkort yderligere og dermed en salgsrekord på 2.175 sæsonkort.
EfB har inden den nye sæson fastholdt de attraktive priser, der blev indført før den foregående sæson. I fjor nedsatte EfB prisen på sæsonkort til ståpladser og siddepladser på dele af Blue Water Arena og indførte generelt billigere billetpriser på SE Tribunen (D-tribunen).
I år er nye produkter kommet til, blandt andre til sæsonkortkøbere, der på forhånd ved, at de på grund af længere udlandsophold, arbejdsturnus eller andet ikke vil være i stand til at se alle hjemmekampe. Det fleksible sæsonkort hedder EfB flex. Endvidere får børnefamilier mulighed for at komme billigere til fodbold, efter at prisen på juniorsæsonkort (3-16 år) er sænket fra 500 til 200 kr. på D-tribunen.
På www.efb.dk kan du under menupunktet Sæsonkort og billetter læse mere om de spændende muligheder for at købe sæsonkort til den nye sæson.
Også det ordinære billetsalg til fodboldbraget mod FC København søndag kl. 18.00 tegner lovende. Udebaneafsnittet ventes fyldt pænt op af fodboldhungrende FCK-tilhængere, og de vil få modspil af et stort hjemmepublikum.
Du kan købe billet til EfB – FC København på www.efbbillet.dk.