Fortsæt til indhold

Kolind klar til sidste step i byfornyelsen

Udvidelsen af Kolind Hallen og i tilknytning hertil nyt bibliotek, lokalarkiv og borgerservice er nu sat på skinner

Sport
Af Lars Norman Thomsen

Det sidste punkt på dagsordenen i den planlagte byfornyelse i Kolind hedder realiseringen af et kultur- og fritidsprojekt ved Kolind Hallen med udvidelse af hallens nuværende faciliteter og i tilknytning hertil nyt bibliotek med borgerservice og nyt lokalarkiv.

Det nuværende lokalarkiv i Nimtofte skal flyttes til mere tidssvarende lokaler i det ny kultur- og fritidsprojekt i Kolind.
Nu er der langt om længe kommet skred i arbejdet ved Kolind Hallen og på det areal, som tidligere husede rådhuset i først Midtdjurs Kommune og siden var hjemsted for Jobcenter Syddjurs, indtil huset brændte ned til grunden i marts 2012.

“Vi forventer at kunne indvie Kolinds nye samlingssted for fritidsliv og kultur i juli, august eller september 2016,” siger Frank Reckmann, chefkonsulent for kulturen og fritidslivet hos Syddjurs Kommune.

“Når jeg ikke lige kan sætte dato på, er det selvfølgelig, fordi vejr og vind kan forhindre håndværkernes arbejde, men hele byggeprocessen er på plads og hovedentreprenøren fundet.”

Formedelst 18 millioner

Projektet har været længe undervejs, men formand for Udvalget for Plan, Udvikling og Kultur Kirstine Bille (SF) afviser, at det er kommunen som har nølet.

“For at få borgere og foreninger til at tage ejerskab til projektet var kommunen i første omgang kun med på sidelinjen, hvor der også skulle afklares en række praktiske forhold,” siger Kirstine Bille.

Hun nævner blandt andet, at der på et tidspunkt var privat kapital inde over, da lokale investorer bag Byens Hus var med i den indledende fase.

“Det er nu endt med, at borgerne i Kolind får et projekt til 18 mio. kommunale kroner, og jeg tror, det bliver så godt, at det kan blive en model for, hvordan vi fremover kan knytte idræt, det øvrige fritidsliv og kulturaktiviteter i bred forstand meget tættere sammen.”

Multirum til hallen

Idrætslivet i Kolind kan glæde sig til, at der i tilknytning til hallen opføres et multirum, som det bliver muligt at gøre til to multisale. Det vil give bedre muligheder for en række idrætsgrene, ligesom hold-idrætterne får langt bedre mulighed for at varme op før kampe. Det er stort set umuligt i den nuværende hal.

Der bliver også tilført yderligere omklædningsfaciliteter, cafeteriaet får et tiltrængt ansigtsløft og indgangspartiet bliver nyt og fælles for hele det store kultur- og fritidsprojekt

“Vi får meget for pengene, synes jeg,” siger en tilfreds Kirstine Bille.

Det ny kompleks forbliver på kommunale hænder, selv om der politisk er enighed om, at stort set alle idrætshaller i kommunen skal overgå til at blive selvejende. Momsreglerne gør imidlertid, at det ikke bliver aktuelt i Kolind de næste ti år.