Dødbolde får FC Djursland til at gå i sort
En frustreret FC Djursland cheftræner Krzysztof Popczynski måtte igen se måbende til fra sidelinjen, da hans hold tabte på et sejrsmål i det 92. minut efter en standardsituation
De såkaldte defensive standardsituationer har været FC Djurslands store akilleshæl i denne sæson i Jyllandsserien.
Sådan var det også i lørdagens udekamp i det nordlige Aarhus mod Christiansbjerg IF (CIF), hvor to standardsituationer, et hjørnespark og et frispark, blev udslagsgivende for resultatet 3-2 til hjemmeholdet.
"Vi spiller glimrende ude på banen, men i felterne er vi bare ikke dygtige nok, og sådan var det også mod CIF," siger en frustreret cheftræner Krzysztof Popczynski, der kunne se det ene point forsvinde i det 92. minut, da hans hold ikke kunne afvise et frispark, som næsten var at sammenligne med et hjørnespark.
"Det første mål kom efter hjørnespark, hvor vi ellers har terpet og terpet, hvad vi skal gøre, men det er som om, at spillerne får krampe og bliver bange, når modstanderne får en standardsituation," siger Krzysztof Popczynski.
Scoringen til 2-1 umiddelbart før pausen var et udslag af både sløseri og manglende vilje til at løbe retur efter at have mistet bolden.
"Benjamin Lahn mistede bolden ved et indkast 50 meter fra vores mål, og det gjorde, at CIF kunne slå kontra på os, men kun fordi, at vi glemte at løbe hjem, da vi havde mistet bolden," forklarer en skuffet cheftræner.
Møller og Kaagh nettede
Rasmus Møller udlignede til 1-1 for FC Djursland i første halvleg, og Kristian Kaagh udlignede til 2-2 fem minutter efter pausen.
"Efter begge scoringer pressede vi hårdt på og skabte store chancer, men spillerne tror heller på, at de kan gøre en forskel i modstandernes straffesparksfelt," siger Krzysztof Popczynski.
"Spillerne gør det godt ude på banen, og det var også tilfældet i dag, hvor vi er et klart bedre spillende fodboldhold end CIF, men det nytter ikke noget, når vi ikke kan score på vores chancer og bliver bange, når vores modstandere får en standardsituation."
To nye brasilianere løftede fokken
FC Djursland måtte undvære målmand Kaare Pedersen, der skulle til en fest, samt de skadede Frederik Harvig og Joachim Gotfred, og Kris Buus, der ikke kunne fri fra sin militærtjeneste.
På målmandsposten var der debut til Anders Emil Hjort fra FC Djurslands U19 mandskab, mens to brasilianere fik debut ude på banen.
Via Brazil Football College er der skabt kontakt til Felipe Soares (centerforsvarer) og Pereira DE Oliveira (angriber), der går under navnet "Anderson" på holdkortet.
"To dygtige spillere som trænede med os tirsdag og torsdag, og som i kampen viste, at de spiller på et højt niveau," roser Krzysztof Popczynski.
Cheftræneren mener, at de to brasilianere har et højere niveau end de øvrige i truppen og vil blive kampafgørende spillere i de sidste seks kampe, hvor FC Djursland har kniven for struben.
"De gjorde det fremragende, og det er tydeligt, at de kommer fra en helt anden fodboldkultur. Begge var meget skuffede og nedtrykte over, at vi tabte," siger Krzysztof Popczynski.
VRI skal besejres
Lørdagens spillerunde magede det således, at FC Djursland røg under nedrykningsstregen, fordi Fuglebakken vandt over Skovbakken.
I de sidste seks kampe handler det for FC Djursland at få så mange point, at holdet undgår nedrykning til Serie 1 for i stedet at tage et forår i Jyllandsserien-2 - i mangel af bedre - der er "verdens kedeligste række", fordi holdene kun spiller om at undgå de to nedrykningspladser.
"Vi skal vinde på lørdag over bundholdet VRI, det siger sig selv, og så ellers få samlet point nok til at undgå nedrykning til Serie 1," lyder det fattet og realistisk fra Krzysztof Popczynski.