Fortsæt til indhold

U16-piger i finalen

Skanderborg Håndbolds U16-piger er sikkert videre til Elitecup-finalen

Sport
Arkiv

Imens Skanderborg Håndbold herre-ligahold ikke ligefrem vader i succes for tiden, så ser det anderledes positivt ud for klubbens U16-pigehold. Torsdag 19. februar spillede det talentfulde hold sig således videre til Elitecup-finalen, efter en storsejr over Herning på 11 mål i et sandt målorgie, der endte 39-28 til Skanderborg.
Kampen blev noget uvant for pigerne spillet på Niels Ebbesen Skolen, men det ændrede ikke på, at holdet meget sikkert nu er i den flotte finale.
”Super fedt at være klar til finalen i elitecupturneringen. En turnering, vi meget gerne vil helt til tops i. Vi spiller en flot anden halvleg, bruger vores større fysik rigtigt mod Hernings unge hold. Det overstråler en lidt dårlig første halvleg. Flot kamp af Sarah Stougaard, som virkelig var skarp i sine afslutningen i dag,” fortalte træner Peter Fynsk efter kampen til klubbens hjemmeside.
Næste kamp for Skanderborg Håndbold U16-piger er søndag 22. februar, når holdet på udebane møder Viborg HK i Ligaen.