Fortsæt til indhold

Ronni 'Tordenstøvle' Jeppesen og Auning tilbage i Serie 2

Det suveræne tophold i Serie 3 vandt lørdag uden kamp over Kolind-Perstrup, der ikke kun stille hold, og da de øvrige resultater flaskede sig, er Aunings oprykning en kendsgerning

Sport
Af Lars Norman Thomsen

Tre spillerunder før afslutningen er det allerede en kendsgerning, at Auning kan drikke champagne, fordi oprykningen til Serie 2 er i hus.
Lørdag vandt topscorer Ronni 'Tordenstøvle' Jeppesen og hans holdkammerater over bundproppen Kolind-Perstrup uden at spille.
Kolind-Perstrup måtte for tredje gang i denne sæson melde forfald, fordi det var umuligt at samle 11 mand.
Auning har et forspring på hele 11 point ned til forfølgertrioen Østdjurs 91, Hornslet og SIF Assentoft/Hørning.
Efter to nedrykninger i træk har Auning fået vendt bøtten og begyndt at bevæge sig i den rigtige retning igen.