Frygtet sygdom koster stort målmandstalent resten af sæsonen
Århus Håndbolds Emil Nielsen, der har den bedste redningsprocent i herre-håndboldligaen, kommer ikke til at deltage i denne sæsons slutspil
Målt på redningsprocent har der ikke været nogen over eller ved siden af den 19-årige målmand Emil Nielsen i denne sæson af herrernes håndboldliga.
Af samtlige målvogtere i ligaen har Emil Nielsen procentuelt reddet flest bolde, 38 pct. af 653 skud mod ham, og dermed har den unge målmand haft en væsentlig andel i sin klub, Århus Håndbolds, gode sæson.
Men Emil Nielsen kommer ikke til at spille mere i denne sæson. En mild form for meningitis sætter nemlig en stopper for målmanden i den kommende tid, oplyser Århus Håndbold på sin hjemmeside.
“Standarden for den type meningitis er et genoptræningsforløb på 1-3 måneder. I Emils tilfælde forventer vi, at det bliver tættere på 1 måned end 3 måneder, men vi er nødt til at tage det et step ad gangen og lytte til de signaler, kroppen giver,” siger Århus Håndbolds læge, Niels Mørk, til klubbens hjemmeside.
Emil Nielsen er blevet udskrevet fra sygehuset i Skejby, hvor han har ligget til observation siden sidste uge.
Århus Håndbolds træner, Erik Veje Rasmussen, erkender over for Jyllands-Posten, at det er et stort tab, at Emil Nielsen ikke er brugbar resten af slutspillet, der netop er blevet indledt.
“Han (Emil Nielsen, red.) er en vigtig spiller for os, og det havde naturligvis været langt bedre at have ham med på holdkortet end at måtte undvære ham. Isoleret set er det noget lort for både ham og klubben, men meningitis er en sygdom, man skal tage alvorligt. Når sådan en sygdom rammer, er håndbold mindre vigtigt,” siger Århus Håndbold-træneren.