Fortsæt til indhold

Svømmebad på forlænget weekend

Sæsonåbningen måtte udskydes i næsten en måned, men det rådes der bod på ved at forlænge sæsonen med tre weekender

Sport
Af Lars Norman Thomsen

?Kolind Svømmebad kom i år noget forsinket i gang med sæsonen, da renovering og idriftsættelse af filtre, som skal sikre en god vandkvalitet, tog lidt længere tid end forventet.

Det er aldrig en fordel at komme for tidligt, lyder et mundheld, så var opstarten la-la, så ser det ud til, at afslutningen bliver tough med godt sensommervejr og yderligere tre weekender til at plaske rundt i det våde element.

"Normalt slutter vi i august, men vi har altså valgt at holde åbent, så vi slutter endeligt 4. september," siger Helle Andreassen fra Kolind Borgerforenings Svømmebadsudvalg, som står for den daglige drift af Kolind Svømmebad.

Det betyder blandt andet, at også skolen kan forlænge svømmesæsonen i det udendørs svømmebad som ejes af Syddjurs Kommune.

Temperaturen i badet holdes på 26-27 grader i badet.

Nyt termodækken

Syddjurs Kommune har investeret i et nyt termodækken til det store bassin, og det bliver nu testet ved at forlænge sæsonen med tre weekender mere end planlagt

I forbindelse med åbningstiderne er der altid livreddere til stede, som sørger for, at det er sikkert at færdes for alle.