FC Djursland manglede sin goalgetter
Topscorer Rodrigo Grahl var savnet, da FC Djursland led sit første pointtab ved lørdag at spille 1-1 mod Dronningborg
Topscorer Rodrigo Grahl er klar igen om 14 dage vurderer, FC Djurslands cheftræner Aroldo Strack.
Den målfarlige brasilianeren er kommet sig fint efter, at han brækkede et kindben i opgøret mod Hasle og efterfølgende måtte gennem en operation.
Derfor var målmageren ikke på holdkortet, da FC Djursland lørdag på udebane mødte Dronningborg med den tidligere ungdomsspiller i IF Midtdjurs og divisionsspiller i Randers Freja, Luca Imperatore Sørensen, på holdet.
Rodrigo Grahl var hårdt savnet i opgøret, for det var ikke chancer, det skortede på, men blot en kølig en mand, der kunne udnytte dem. Derfor sluttede kampen 1-1.
"Vi havde rigeligt med chancer til at vinde kampen komfortabelt, men vi brændte for meget," siger Aroldo Strack, som ellers var godt tilfreds med sit hold.
Han havde valgt at spille med den lynhurtige Lucas Dambros da Silva som spidsangriber, men afløseren formåede ikke at udvise samme coolness i sine afslutninger som 39-årige Rodrigo Grahl er mand for.
Sparede småskadede Busk og Fløjborg
FC Djursland var også uden de unge, Emil Bjerre Busk og Christian Fløjborg, i kampen mod Dronningborg.
"Begge døjer med småskader, så vi valgte at give dem en pause, så de kunne få ro til at komme sig," siger Aroldo Strack.
Han havde i stedet suppleret truppen med den unge venstrebensspiller Jacob Munk Christensen, der gik direkte ind i startopstillingen.
Følgende 11 startede i Aroldo Stracks 3:6:1 formation:
- Ricardo Grahl
- Jesper Sørensen
- Nicolaj Jarsmer
- Rasmus Brasch
- Søren Koch Østergaard
- Kristian Kaagh
- Felipe Soares
- Jacob Munk Christensen
- Paulo Fernando
- Daniel Skak Kristensen
- Lucas Dambros da Silva
Bænk:
- Søren Sørensen
- Brian Johansen
- Mathias Severinsen
Søren Sørensen, der er kommet til i sommerpausen fra Aastrup-Hammelev, kom ind fra bænken i det sidste kvarter og bragte FC Djursland i føringsposition i det 87. minut.
Hjemmeholdet udlignede til slutresultatet 1-1 i kampens døende sekunder.
Ros fra Aroldo Strack til unge Rasmus Brasch i centerforsvaret.
"Brasch spillede en god kamp og var koncentreret fra start. Hans afleveringsspil frem i banen er blevet betydeligt bedre, og det viste han mod Dronningborg."
Mod gamle kendinge
FC Djursland topper Jyllandsserien med ti point sammen med Aabyhøj og Lemming, der har samme pointantal.
Nr. 1, 2, 3 og 4 i puljen indplaceres i 2. turneringshalvdel (forår)s Jyllandsserien 1.
Nr. 5 og 6 i puljen samt de 2 bedste nr. 7 i de i alt fire Jyllandsserie-puljer indplaceres i 2. turneringhalvdels Jyllandsserien 2.
De 2 dårligste nummer 7 samt nummer 8 i hver pulje rykker ned i Serie 1.
Lørdag møder FC Djursland på HSM Arena DGL 2000, Aarhus, klokken 15.
DGL 2000 har indledt sæsonen med to knebne nederlag til topholdene Lemming (1-0) og Aabyhøj (2-1), men senest har aarhusianerne, der har base på Tilst Fodboldanlæg, vundet 2-0 over Viby IF.
Lokale fodboldinteresserede i Grenaa og omegn vil kunne nikke genkendende til flere spillere hos DGL 200, der har en fortid i Grenaa IF, Stenvad eller Aastrup-Hammelev.
I det seneste opgør mod Viby var således Frederik Smed (tidligere Aastrup-Hammelev), Jakob Thorsted (tidligere Aastrup-Hammelev og FC Djursland), Kris Buus Kristensen (tidligere Grenaa IF og FC Djursland) og Thomas 'TC' Christensen (tidligere Stenvad/AC Norddjurs) med i truppen.
Andre tidligere lokale spillere som Sebastian Hvidt, Daniel Galler, Rune og Lasse Mønster er også med i førsteholdstruppen.
Christian Rygaard stoppet
Sidste sæsons førstemålmand i FC Djursland, Christian Rygaard, er stoppet, fortæller Aroldo Strack.
"Christian Rygaard meddelte før sommerferien, at han stoppede. Derfor kørte vi Ricardo Grahl i stilling som ny førstemålmand, men Christian Rygaard kom så alligevel til træning efter ferien. Han er imidletid nu stoppet, fordi han tilsyneladende ikke har haft tid til at vente på sin chance," siger Arolodo Strack.
Christian Rygaard var tirsdag aften til træning i Danmarksserie-klubben Lystrup, men her forventer målmandstræner Jacob Kliver, der også er målmandstræner i Vivild, ikke, at Rygaard vil dukke op fast.
"Der er for langt, 110 kilometer hver vej, fra Grenaa til Lystrup. Det er for hårdt at skulle køre 3-4 gange om ugen," siger Jacob Kliver.
Lystrup trænes af den tidligere Viking Pindstrup stopper Robert Sørensen.