Nederlag med tenniscifre til IF Mols med gammel kending i trænersædet
Træner- og lederveteranen Rasmus Brock har overtaget trænergerningen for seniortruppen i IF Mols efter Morten Hvid, der stoppede i sidste uge
IF Mols har skiftet ud på trænerposten.
Morten Hvid stoppede efter eget ønske i sidste uge som træner for seniortruppen.
I stedet er IF Mols-legenden Rasmus Brock trådt hjælpende til.
"Jeg har intet haft at gøre med, at Morten Hvid stoppede. Nicoline Eskildsen, formand for IF Mols fodboldudvalg, spurgte, om jeg ville tage over efter, at Morten havde valgt at stoppe," fortæller Rasmus Brock, 68.
Han startede som leder i IF Mols i 1978.
Rasmus Brock træner truppen hver torsdag og følger førsteholdet i Serie 4 på kampbanen, mens andre har ansvaret for at samle andetholdet i Serie 6 til kampe.
"Vi forsøger at spille vores kampe mandag med Serie 4, fordi mange spillere er optaget af arbejde i weekenden," siger den ny cheftræner, der har som mål at aflevere førsteholdet over stregen i Serie 4.
"Vores ambitioner er ikke til mere. De unge mennesker prioriterer ikke fodbolden på bekostning af andre ting i deres liv, så er det ikke realistisk at tænke på oprykning."
Hård start
Rasmus Brock fik ikke den bedste start med førsteholdet, der onsdag aften på hjemmebane tabte med tenniscifre 6-0 (3-0) til Lisbjerg FC.
"Vi spillede ellers godt med og stillede med et stærkt hold, men det var en af de dage, hvor de var effektive og scorede på deres muligheder, mens vi ikke havde den mindste tur i den," siger Rasmus Brock.
"Det hjalp heller ikke på troen på et godt resultat, at vi koksede ved de to første mål. I takt med, at vi kom bagud, mistede spillerne troen på det."
Rasmus Brock og spillerne får rig mulighed til at revanchere nederlaget. IF Mols spiller nemlig hele tre kampe i den kommende uge.
Mod Vivild (hjemme) mandag, mod TRIF (ude) onsdag og mod AC Norddjurs (ude) lørdag.