Fortsæt til indhold

Nørre Djurs HK træner diskede op med en ægte Ricardo

Træner for Nørre Djurs HK's U14 drenge, Peter Schumacher, tog sine spillere med på McDonald's forud for finalerunden i Tivoli Cup forleden. Resultat: En sikker førsteplads i B-rækken

Sport
Af Lars Norman Thomsen

Hovedparten af Nørre Djurs HK's ungdomshold varmede forleden op til de kommende turneringskampe i vinterens løb med deltagelse i opstartsstævnet Tivoli Cup i Aarhus.
U14 drengene kom helt til tops i B-rækken og hjemtog pokalen med de store ører.
"Det var et flot resultat, fordi flere af spillerne er helt nye. Der er en spændende trup på vej der, og hvis de holder sammen på tropperne og giver den gas til træning, kan vi nemt se nogle af fremtidens divisionsspillere blandt de unge talenter her," siger ungdomskonsulent Henrik Elkjær.
Han fremhæver, at holdets træner udviste stor psykologisk indsigt forud for finalerunden ved at lave en ægte 'Ricardo'.
Da Danmark sejrede ved EM 92 i fodbold, blev holdets træner Richard Møller Nielsen fremhævet for at have taget presset af holdet ved blandt andet at tage hele truppen med på McDonald's.
Det samme gjorde Schumacher anno 2016 og med samme effekt (næsten) som inspiratoren.
"Vigtigst var det dog, at vi igen i år i bedste Nørre Djurs HK ånd fik startet op med en fantastisk social tur, hvor vi har fået rystet vores ungdomshold rigtig godt sammen til den nye sæson, og selvom jeg ikke selv fik lejlighed til at deltage mere en dag på grund af ferie, så har jeg kun hørt positive ting, og set glade smil. Så det var super," siger Henrik Elkjær.
Han glæder sig igen over, at det ser ud til, at Nørre Djurs HK kan stille hold i samtlige ungdomsrækker, og i enkelte endda to hold.
Det er igen lykkedes at få samlet en god trænerstab som kan 'bygge på' på de unge menneskers håndboldkunnen.

De vindende U14 drenge i B-rækken efter veludført dåd. Foto: Henrik Elkjær