IF Midtdjurs skal atter på jagt efter ny fodboldformand
Simon Østbye har meddelt, at han stopper efter to som fodboldformand
???IF Midtdjurs skal i det nye år diskutere ny organisation i foreningen i samarbejde med DGI Østjylland.
Er den nuværende struktur med afdelingsbestyrelser og en hovedforening noget, der hører fortiden til?
Debatten når dog ikke at få indflydelse på, hvordan fodbold, håndbold, badminton og de øvrige afdelinger organiserer sig i 2017.
Nye i fodbold og håndbold
Håndboldformand Morten Jakobsen meddelte allerede, da han trådte til i august 2016 på en ekstraordinær generalforsamling, at han kun sad frem til næste generalforsamling i januar-februar 2017, og nu har også fodboldformand Simon Østbye fortalt sine kolleger i bestyrelsen, at han stopper som formand og i bestyrelsen i det hele taget.
Simon Østbye overtog formandsposten for to år siden efter snart 81-årige Jakob Olesen, der fortsat varetager opgaven som næstformand og kampfordeler.
“Simon fortalte os på sidste bestyrelsesmøde, at han stopper, men gerne vil fortsætte med at samle for vores Serie 6 hold,” siger Jakob Olesen.
Han hører, ligesom de øvrige i bestyrelsen, gerne fra interesserede, der har lyst til at stå i spidsen for fodboldafdelingen.