Syddjurs Skakklub rykker i mesterrækken
De lokale skakspilleres førstehold levede op til favoritværdigheden i hovedkredsens holdturnering med en sikker sejr i A-rækken
?Syddjurs Skakklub var forud for sæson storfavoritter, målt på spillernes ratingtal til at snuppe oprykningspladsen i A-rækken og dermed tage turen op i mesterrækken i Dansk Skak Unions hovedkreds 6 (Aarhus, Randers og det meste af Østjylland).
Spillerne rystede ikke på brikkerne på noget tidspunkt, så førstepladsen var aldrig i fare.
Topscorere var Carsten Schødt Pedersen og Kai Washeim, der begge opnåede 5,5 point af 7 mulige.
Andet- og tredjeholdet spillede i B-rækken. De næstbedste rykkede op i A-rækken.
Holdets topscorer var Tobias Washeim med 5,5 point af 6 mulige.
Tredjeholdet klarede sig også pænt med 12-årige Frederik Buttenschøn som topscorer med 3 point i 5 partier.
Stor talentmasse
Den koordinerede klubturnering januar-april er også afsluttet. Der var i den bedste klasse deltagelse udefra med den nu genindmeldte Jørgen Overgaard og Randers-spilleren Dennis Larsen, der begge spillede nogle spændende partier.
De bedste placeringer gik dog til de gamle kendinge Claus Nørregaard, Willy Møller Nielsen og Allan Westenborg med 5, 4,5 og 4 point i de 7 partier.
I basisklasse 1 vandt Carsten Schødt Pedersen foran Eigil Asanta, mens Kelvin Jensen og Nicolaj Mathiasen delte førstepladsen i basis 2 med hver 5,5 point. Nummer tre blev den 12-årige Frederik Buttenschøn med 5 point. Basisklasse 3 blev vundet af juniorspileren Tobias Washeim med 5,5 points foran Kim Juul Kortsen og 10-årige Magnus Mols Kabell med hver 4,5 point.
I Syddjurs Skakklub glæder man sig over, at de yngste klarer sig godt som tilfældet er ved brættet.
"Det lover godt for fremtiden," siger Claus Nørregaard, mangeårigt medlem af Syddjurs Skakklub.
Klubmesterskabet tilfaldt samme Claus Nørregaard, fordi han også vandt efterårsturneringen. Hvis der havde været forskellige vindere, skulle disse have spillet en match om mesterskabet.
Honnør fra Unionen
Flere af spillerne i Syddjurs Skakklub har deltaget i udenbys turneringer i Aarhus, Randers og længere væk.
"Det er værd at nævne er, at Jørgen Overgaard har opnået stor fremgang i sit ratingtal, først og fremmest i påskens individuelle Danmarksturnering i Svendborg," siger Claus Nørregaard.
Klubben har netop fået en anerkendelse i form af en initiativpræmie af Dansk Skak Union. Et bevis på, at det går godt i klubben.
"Begrundelsen er stor turneringsaktivitet, og at vi er kommet godt gennem de problemer, som et tvunget skift af spillested og spilleaften gav," siger Claus Nørregaard.
Mester på besøg
International mester Jens Ove Fries Nielsen har i løbet af sæsonen været på klubbesøg, hvor han demonstrerede nogle af sine originale åbningsidéer, og efterfølgende spillede han simultanskak med cirka 25 spillere.
Kun den tidligere landsholdsspiller Poul Erik Nielsen, Aarhus, vandt, mens Willy Møller Nielsen og Tobias Washeim fik remis.
Simultanspilleren vandt de øvrige partier.