Ådalen-træner godkender ikke et point i tre kampe
Langå har for vane at miste pusten i 2. halvleg, men det var lige omvendt, da holdet med Svenne Poulsen i spidsen mødte Ådalen på Lime Stadion
Lasse Dahl, træner i Ådalen, anede fred og ingen fare efter de første 45 minutter af opgøret på Lime Stadion mod Langå med den tidligere superligaspiller i Randers FC, Svenne Poulsen, på holdkortet.
Hjemmeholdet førte 1-0 på et mål af topscorer Kasper 'Lozz' Jensen efter cirka 20 minutter på oplæg fra Frederik Sølvsten.
"Vi sad på kampen og havde mange chancer, så 1-0 efter de første 45 minutter var rent faktisk for lidt," siger Lasse Dahl.
Ådalen har haft en slem tendens til ikke være klar, når 2. halvleg starter, men Lasse Dahl og spillerne holdt hinanden fast på, at linjen fra de første 45 minutter skulle holdes. Også fordi Langå har for vane at knække over midtvejs i 2. halvleg.
"Det skete bare ikke i denne kamp. Vi blev trykket tilbage på banen efter pausen og forfaldt til at sparke lange bolde. Det var tydeligt, at Langå vidste, at topholdet Vorup havde tabt, og dermed kunne Langå med en sejr formindske afstanden til Vorup til at være blot et point," forklarer Lasse Dahl.
Svenne Poulsen udlignede efter en god time og fem minutter før tid scorede Jens Amdisen sejrsmålet, så gæsterne kunne trække sig ud af kampen med en 2-1 sejr og tre point.
Ikke godt nok
Efter kampen var Ådalen spillerne både irriterede og skuffede over nederlaget.
"Det er ikke godkendt, at vi kun har fået et point i de tre sidste kampe. Alt for lidt i forhold til spil og chancer," siger Lasse Dahl.
Kaare Brøgger Sørensen og Jacob 'Kometen' Andersen var på dagen de to bedste spillere hos Ådalen.
I sidste uge tabte Ådalen også til Helsted Fremad fra Serie 2 i DBU Pokalen med 5-0.
Ådalen kan med en sejr over Hadsten fredag aften på Lime Stadion være sikker på, at nedrykning ikke bliver et tema.
"Jeg frygter dog Hadsten, der efter min mening har et godt hold, men nu tydeligvis også har fundet ud af, at de kan undgå nedrykning. Derfor bliver det en meget svær kamp," siger Lasse Dahl.
Smed andetholdet oprykning til Serie 5 over bord?
Mandag aften kunne han se, at andetholdet i Serie 5 måske smed chancen for oprykning til Serie 4 over bord ved hjemme at tabe til rækkens nummer tre, Kristrup, med 3-2.
Selv om andetholdet vinder holdets sidste tre kampe, kan det vise sig ikke at være nok.
Ådalen skal nemlig rykke op som bedste to'er i konkurrence med de øvrige to'ere i samtlige Serie 5-kredse i Jylland, og her er konkurrencen traditionelt hårfin helt frem til sidste spilledag.