Fortsæt til indhold

EfB skifter hele holdet i pausen i dagens test mod AGF

Sport
Arkiv

Assistenttræner Lars Justesen har haft sin første arbejdsuge i det nye job i EfB, og han glæder sig til at se de spillere, han nu er tæt på i dagligdagen, i kamp for første gang. I årets første træningskamp møder EfB Glen Riddersholms AGF fredag kl. 13.00 på kunstgræsbanen ved Gl. Vardevej.
"Det har været spændende at møde en flok spillere, der alle er nye for mig, og få et indtryk af deres træningsniveau og –indsats. Det virker til, at alle kommer med åbent sind og villige til at give den en skalle under forberedelserne," siger Lars Justesen.
EfB har flere defensive og offensive fokuspunkter, som indsatsen bedømmes ud fra, og selv om resultatet er underordnet, vil trænerteamet også gerne vinde og se gode individuelle præstationer. Ugens program har budt på både fysisk træning, spil og plenum, hvor der er blevet talt om, hvordan EfB bliver bedre som hold.
Udgangspunktet er, at EfB stiller med forskellige hold i de to halvlege mod AGF:
Jeppe Højbjerg – Daniel Anyembe, Jeppe Brinch, Marco Lund, Leon Jessen – Jesper Rasmussen, Jesper Jørgensen, Casper Nielsen, Mikkel Vestergaard – Bjørn Paulsen, Nicki Bille
Jeppe Højbjerg – Daniel Anyembe, Daniel Stenderup, Jacob Lungi Sørensen, Jerry Lucena – Emil Lyng, Mark Brink, Magnus Lekven, Jeppe Andersen – Lasse Rise, Mick van Buren.
På grund af de forholdsvis mange skader er truppen suppleret med U19-spillerne Daniel Anyembe og Jacob Lungi Sørensen. Førstnævnte figurerer på begge hold, men skal ikke nødvendigvis spille begge halvlege, og i det hele taget er der plads til afvigelser. Bjørn Paulsen og Lasse Rise er hver for sig tiltænkt en hængende rolle bag angriberen på toppen.
Træningskampen mellem EfB og AGF spilles fredag kl. 13.00 på kunstgræsbanen ved Gl. Vardevej. Også for AGF er det første træningskamp, og truppen rejser sidst på måneden til Atlantic Cup i Algarve i Portugal.