Fortsæt til indhold

Økonomisk saltvandsindsprøjtning til ny hal

Hørning Puls sætter 250.000 kroner af til færdiggørelse af parterre i den nye hal og øremærker 500.000 kroner til et kommende beværelsesunivers

Sport
Arkiv

Hørning Puls er i det gavmilde hjørne og har indgået et sponsoraftale med Hørning Idrætscenter. Aftalen indebærer, at Hørning puls ud over de 130.000 kroner, foreningen allerede har givet til halprojektet, nu skyder yderligere 750.000 kroner ind i projektet.
Den økonomiske slatvandsindsprøjtning betyder, at der lige her og nu sættes 250.000 kroner af til færdiggørelsen af den igangværende byggefase, så parterret - underetagen af den nye hal - kan gøres færdig. Det giver god mening for Hørning Puls at støtte op om det, da det netop er i parterret at det nye fitnescenter bliver placeret.
“Vi anerkender, at vores medlemmer i høj grad bliver brugere af nybyggeriet og derfor vil vi også gerne tage ansvar og byde ind med noget ekstra medfinansiering. Parteren bliver jo primært til glæde for Hørning Puls al den stund, at det er der fitnesscenteret får til huse. Og vi er også med på, at de særlige krav til ventilation, som spinninglokalet kræver, har været med til at projektet er blevet lidt dyrere. Så derfor giver det god mening for os, at spytte noget ekstra i projektet,” forklarer formand for Hørning Puls, Anne Marie Abeloe.
Den sidste halve million har Hørning Puls øremærket til et bevægelsesunivers til gymnastikafdelingen, og de penge frigives først, når der er samlet penge nok ind til at man kan realisere den sidste byggefase i det ambitiøse halprojekt. Den fase omfatter opførelsen af endnu en hal samt en foyer, der skal binde hele idrætscenteret sammen i et stort moderne idræts- og kulturcenter.
“Det skal ingen hemmelighed være, at mange af vores gymnastikmedlemmer har været skuffede over, at der ikke kom nogen springhal med i første projektfase. Gymnasterne udgør en stor del af vores medlemsskare og derfor vil vi naturligvis også gerne tilgodese dem. Derfor er pengene nu sat af og er klar til at skyde i projektet, så der ikke skal fundraises helt så mange penge,” konstaterer Anne Marie Abeloe.
De mange penge, som Hørning Puls skyder i byggeriet, ydes som et sponsorat. Til gengæld får Hørning Puls retten til navnet til den nye hal 2 i fem år.
“Vi har endnu ikke taget stilling til, hvad ”barnet” skal hedde, men forestiller os selvfølgelig, at det skal være noget, der kan være med til at markedsføre vores forening,” siger Anne Marie Abeloe.
Hørning Idrætscenters formand Lars Jørgensen glæder sig over den økonomiske opbakning, Hørning Puls giver centret.
“Hørning Puls er en vigtig del af Hørning Idrætscenter og deres opbakning til udviklingen af centret er ikke kun til glæde for Hørning Puls, men for alle foreningerne i centret. Et stærkt signal til Skanderborg Kommune om, at vi i Hørning står sammen og har et stort behov for en fortsat udvikling af idrætsfaciliteterne i Hørning, understreger han.