Fortsæt til indhold

Grafisk ID skal forsvare Djurslands ære

Djursland bliver kun repræsenteret ved Vivild-holdet til lørdagens GPM stævne og DM i indefodbold i Grenaa Idrætscenter

Sport
Af Martin Schultz

Det bliver gutterne fra Grafisk ID med base i Vivild, som skal slås for Djursland, når DM i indefodbold lørdag afvikles til et stort stævne i Grenaa Idrætscenter.
Det er websitet indefodbold.dk med reklamemanden Nikolaj Søjmark fra Grenaa ved roret, som lørdag 16. januar afholder det store stævne med landets ti bedste indendørshold som deltagere.
Det er 6. gang, at det store GPM-stævne afholdes i Grenaa med hold fra hele landet.
Der ventes fuldt hus med op imod 2.000 tilskuere til stævnet, som ikke bare byder på indefodbold på højeste niveau med masser af spænding i det lynhurtige og omskiftelige spil. Der bliver også underholdning og konkurrencer for publikum, hvor man kan vinde en fodboldrejse til 15.000 kr. og kontantpræmier for 10.000 kr.

Grafisk ID nr. 2 på GPM ranglisten

Indefodboldsæsonen kører i tre måneder fra november til januar, mens udendørsfodboldem holder vinterpause.
Gennem deltagelse i de såkaldte GPM-stævner rundt i landet spiller holdene om points, og de ni bedst placerede kvalificerer sig direkte til stævnet, mens arrangørerne har et enkelt wild card at gøre godt med.
Ved sidste års DM-stævne var Djursland repræsenteret ved både L-tek fra Nørager og Grafisk ID fra Vivild, som sidste år stillede op under navnet Blanketgaarden. De to lokale hold var tæt på at møde hinanden i finalen, men tabte hver deres semifinale knebent og måtte derfor nøjes med at spille om 3. og 4. pladsen, som L-tek vandt.
Men i år har Nøragerholdet slet ikke haft fordums styrke, mens Grafisk ID har klaret sig særdeles godt og sluttede som nr. 2 på GPM ranglisten efter sidste års DM vinder og årets storfavorit MD Rustfri fra Sjælland.

Spændende og tæt DM

“Det bliver et meget spændende og tæt DM, fordi holdene på denne dag skal ud og kæmpe mod de allerbedste hold,” siger Nikolaj Søjmark fra indefodbold.dk
“Vi har haft en fin sæson og har som mål at nå til semfinalen,” siger Frederik Bjerregaard fra Grafisk ID.
“Men vi ved, at det er de små marginaler og dagsformen, som bliver afgørende, så alt kan ske. MD Rustfri er favoritter, men vi har besejret dem én gang, så det bliver meget spændende,” siger Frederik Bjerregaard, som venter talstærk og højlydt opbakning fra fans'ene i Vivild til DM i Grenaa.