Fortsæt til indhold

"Processen er det vigtigste"

Nørre Djurs HKs ungdomskonsulent og U18 træner Henrik Elkjær slår fast, at klubbens strategi i ungdomsafdelingen hedder proces frem for kortsigtede resultater

Sport
Af Lars Norman Thomsen

Det er ikke ret mange landsbyklubber af Nørre Djurs HKs størrelse, der magter at have et førstehold i 3. division for Herrer.
En del af hemmeligheden er, at Nørre Djurs HK har været dygtige i en årrække til at uddanne klubbens egne talenter til seniorspillere på divisionsniveau.
En linje, som vil blive mere udtalt fremover, fastslår klubbens ungdomskonsulent og U18 træner for drengene, Henrik Elkjær.
I erkendelse af at skal klubbens fastholde og udbygge den nuværende status på herreseniorsiden, vil det fortsat kræve, at unge talenter gøres flyvefærdige i ungdomsrækkerne.
"Det handler om processen frem for resultater, for som ungdomshold skal vi arbejde benhårdt for at udvikle de bedst mulige seniorspillere til vores seniorafdeling, og det fortsætter vi med," siger Henrik Elkjær.

Nederlag med mange glæder

Søndag var Henrik Elkjær med U18 drengene i A-rækken i Gedved for at møde hjemmeholdet, der inden opgøret endnu ikke havde smagt sejrens sødme.
Det var derpå for Nørre Djurs HK som klub generelt efter førsteholdets flotte præstation og 25-17 sejr lørdag i lokalderbyet i Grenaa Idrætscenter mod Aastrup/Hammelev-Grenaa.
"Fire spillere havde således fået lov til at feste med efter lokalderbyet på ægte Nørre Djurs HK-manér, så de var lidt 'mærkede', da vi skulle af sted til Gedved," indrømmer Henrik Elkjær.
I denne sæson har han og trænerne i seniorstaben vurderet, at 5-6 U18 spillere har bedst af at spille med på seniorniveau, selvom det svækker bredden i U18-truppen.
Opgøret i Gedved sluttede 23-18 (12-10) til hjemmeholdet
"Aftalen med spillerne inden kampen var, at der skulle arbejdes af alle trods svære betingelser, og det blev der bestemt," fortæller Henrik Elkjær.
"Nye folk bød flot ind. Det gjaldt Peter Skjøtt, der scorede 3 mål på 3 forsøg, og ikke mindst Kasper Schmidt, som er en utrolig spændende spiller for fremtiden. Han er aggressiv og aktivt udfordrende, og udvikler sig med hast," roser Elkjær, der vurderer Kasper Schmidts håndboldmæssige fremtid således:
"Jeg vil spå ham til at kunne tage kampen op om spilminutter på vores førstehold om 3-5 år, hvis han fortsætter sin gode udvikling og med at arbejde hårdt. Han har helt sikkert fremtiden for sig."
Uden spillere som: Tobias Flak (skadet), Rasmus Lassen (syg) samt førsteholdsspillerne Nicolai Lønsgren Andersen, Rasmus Secher og Nicklas Høgh var træneren udmærket tilfreds med sine elever.
"Alle bød flot ind, men generelt brændte vi for mange chancer."