Fortsæt til indhold

Rougsø FF udklasserede Viking Pindstrup

Jesper Møgelvang fik en perfekt debut som cheftræner i Rougsø FF, der 2. påskedag bankede oprykkerne fra Viking Pindstrup med 5-1 på Pindstrup Stadion

Sport
Af Lars Norman Thomsen

Forventningerne til Rougsø FF er med rette store i denne sæson med den mangeårige Vivild-mastermind Jesper Møgelvang som ny cheftræner og tilgang af en række spillere fra Allingåbro IF, hvor seniorafdelingen er braklagt.
2. påskedag sæsondebuterede Rougsø FF på Pindstrup Stadion mod nyoprykkede Viking Pindstrup, der må imødese en svær sæson i Serie 4.
Gæsterne vandt opgøret overbevisende med 5-1 (1-1), men det var nu hjemmeholdet, der først kom på tavlen, da veteranen Kim Rasmussen, 42, scorede sikkert med indersiden efter et hjørnespark. Sammen med den spillende fodboldformand Jørgen E. Sørensen og Johnni Steffen "Steffensen" Pedersen, også over 40, tilhører Kim Rasmussen veteranerne hos hjemmeholdet.
"V havde vel fire store chancer og fire hjørnespark, før hjemmeholdet fik etableret deres første angreb," fortæller Jesper Møgelvang, som var uden holdets motor, Anders Lindegaard, der er vendt tilbage efter et udenlandsophold i efteråret 2015, men lige nu er ude med en fibersprængning.
Heller ikke superveteranen Søren Fynbo var med på grund af karantæne.
"Søren Fynbo har været med i halvdelen af vores træningskampe, og han har endnu ikke taget stilling til, om han vil spille Serie 4 eller Old Boys her i foråret, så det må han tage stilling til i den kommende uge," lyder det fra Møgelvang.

Sen udligning af Thorngaard

Viking Pindstrup havde en krafig medvind med sig før pausen, men gæsterne satte sig totalt på spillet, mens hjemmeholdet var farlige på kontra.

"Vi brændte et hav af chancer, og allerede efter en halv times spil kom Rene Thorngaard på banen til fordel for en tam Magnus Larsen. Hjemmeholdet kunne også have bragt sig foran med 2-0 på et par gode chancer, men det villle have været ufortjent.
Søren Jakobsen, Mads Kusk, Jannick Nielsen og Mikkel Knudsen var de store syndere i første halvleg, men to minutter før pausen gjorde indskiftede Rene Thorngaard det fra kanten af feltet til 1-1," fortæller Jesper Møgelvang.
"Efter spil og chancer burde vi have ført klart ved pausen, men som det havde formet sig, så var vi glade for blot at få udlignet inden pausen."
Viking Pindstrup var uden sin stærke målmand, Bjarni Holalagi, der var blevet skadet i dagene op til kampen. Han var afløst af Kasper Falther.
Holdet måtte også undvære angriberen Stefan Qvist.

Spil til et mål

Efter pausen stod der gæsterne på det hele, og det måtte selv det normalt medlevende Pindstrup-publikum i stadions berømte sydkurve erkende.
Ifølge cafeteriabestyrer Klaus Kruse Rasmussen var der mødt i omegnen af 50 lokale tifosis frem for at støtte hjemmeholdet, og de blev sædvanen tro beværtet med stadionpølser med tilbehør.
Rougsø FF kom på 2-1 kort inden i anden halvleg, da Rene Thorngaard assisterede Søren Jakobsen.
Anders Revsbech kom på banen i stedet for en ellers velspillende Jesper Thomsen, og Magnus Larsen kom på banen i stedet for Jannick Nielsen, hvorefter Mads Kusk spillede Søren Jakobsen fri, så han kunne vippe bolden over målmanden til 3-1.

Senere erstattede Magnus Larsen en kampafgørende men træt Søren Jakobsen, og i denne periode pressede hjemmeholdet på for en reducering.
Lars Thomsen lagde en bold i dybden til Rene Thorngaard, der løb fra hjemmeholdets forsvar for derefter at score sikkert til 4-1. Efterfølgende erstattede Jannick Nielsen Rougsø FFs man of the match Rene Thorngaard.

"Målet afgjorde kampen, og hjemmeholdet var både trætte og opgivende. Det benyttede Lars Thomsen sig af til at score direkte på frispark til 5-1, og så var kampen helt lukket. Det var en fortjent sejr, men nervøsiteten havde bredt sig, da vi først efter 43 minutters spil fik udlignet til 1-1," erkender Jesper Møgelvang.

"Rene Thorngaard og Søren Jakobsen afgjorde kampen med hver to mål, men bedst spillende på dagen var Jonas Kusk, Mikkel Knudsen, Jesper Thomsen og Søren Bugge i vores defensiv. Det skyldtes, at de formåede at holde hjemmeholdets tre dygtige offensive spillere i skak," lyder den den debuterende cheftræners afrunding på sin første kamp på linjen.

Barsk start

Cafeteriabestyrer Klaus Kruse Rasmussen har samme opfattelse af kampbilledet, som Rougsø FFs cheftræner.
"Rougsø sad totalt på kampen, men Pindstrups spillere gjorde, hvad de kunne, og hvis de med lidt held havde holdt føringen frem til pausen, kunne det sikkert have skabt lidt panik hos Rougsø," vurderer Klaus Kruse Rasmussen.
"Rougsøs sejr var dog helt fortjent, og Pindstrup slap billigt, for gæsterne brændte mange, vildt store chancer," siger Klaus Kruse Rasmussen.