Ådalen fik skovlen under Molslandet
Efter to andenpladser havde borgerne i Ådalen sat alle sejl til i år, og de fik langt om længe pillet Knebel og Molslandet ned fra tronen i Landsbydysten.
Humøret var i top, og solen skinnede, da IF Ådalen onsdag aften fik både hyldestord og en check på 10.000 kroner overrakt af Heine Skovbak Iversen (B), formand for Kultur-, fritids- og landdistriktsudvalget.
Årsagen til de mange smil og et pænt stort fremmøde af borgere fra Ådalsområdet foran Ådalens Skole i Skørring var den indlysende, at Ådalen i 2023 trak det længste strå i Landsbydysten.
»De to første år blev vi nummer to efter Knebel og Mols, så i år havde vi besluttet, at nu skulle det være. Vi skulle vinde, og det lykkedes,« lød det fra en glad formand i IF Ådalen, Mette Hansen.
Fire byer deltog i Landsbydysten: Ådalen, Mols, Ryomgård og Tirstrup.
Kilometerædere
Hvor mange kilometer kan din by i samlet flok gå, løbe og cykle i løbet af to timer?
Det er det altafgørende spørgsmål i Landsbydysten.
De to første år blev vi nummer to efter Knebel og Mols, så i år havde vi besluttet, at nu skulle det være. Vi skulle vinde, og det lykkedes.Mette Hansen, formand for IF Ådalen
Kort sagt gælder det om at få samlet så mange kilometerædere som muligt, hvis man vil tops og øverst på sejrsskamlen.
Lokaldysten samler lokalsamfund i en aktiv byfest, hvor både børn, unge, voksne og seniorer får sved på panden og smil på læben. Eventet udvisker betydningen af alder og fysisk formåen.
I år var det tredje år, at Syddjurs Kommune arrangerede Landsbydysten i samarbejde med DGI Østjylland og Bevæg dig for livet - Løb & Gang.
IF Ådalen sørgde for, at deltagerne var behørigt klædt på under de to timer, Landsbydysten varede.
»I år havde vi fået trykt 300 blå t-shirts med vores IF Ådalen logo på mod tidligere 250, men fremmødet var flere end 300, kunne vi hurtigt se, fordi der ikke var t-shirts nok. Vi har nok været tæt på 350 deltagere,« vurderede Mette Hansen.
Sidste år nåede den løbeglade sognepræst ved Ådalskirkerne, Anne Sophie Berg Ricevuto, ikke at få en t-shirt, og det var naturligvis en brøler af rang,
Det blev der rådet bod på i år, så hun som den første fik overrakt en t-shirt. Det fortælles, at hun er blevet så glad for den, at hun har den på under præstekjolen, når hun står for gudstjenesterne i de mange kirker i det store område.
Sådan gik det
Alle kilometer tæller i konkurrencen om at blive det mest aktive lokalsamfund, hvad enten man går, løber eller cykler. Når målstregen er krydset, deles de tilbagelagte kilometer med indbyggertallet, hvorefter vinderen kåres.
»I 2021 og 2022 blev der brugt folketal fra Danmarks Statistik. I år blev de i stedet beregnet ud fra sogn.dk. Det betyder, at resultatet (antal km/indbygger red.) fra i år ser lidt anderledes ud, og kan derfor ikke direkte sammenlignes med de foregående år,« siger Kathrine Weise Dalgaard, Udviklingskonsulent hos Syddjurs Kommune - ansat på en fifty-fifty aftale i forhold til løn mellem Syddjurs Kommune og DGI Østjylland.
I faktaboksen kan man læse resultatet for de fire deltagende byer.
Hvordan med pengene?
IF Ådalen har endnu ikke besluttet, hvad de 10.000 kroner skal øremærkes til.
»Vi vil gerne høre fra jer, hvad I synes,« apellerede formand Mette Hansen til de fremmødte borgere - de, der ikke var tilstede, kan naturligvis også nå at give deres besyv med.
»Tidligere har de 10.000 været fordelt, så alle deltagere fik et mindre beløb, men i år blev det besluttet, at det var bedre, at hele beløbet gik til den samlede vinder, fordi der trods alt er mere gods i 10.000 kroner end i 2.000 kroner. Det bakkede Mols også op om, så det er vi meget tilfredse med,« afsluttede en grinende Mette Hansen.
Yderligere 10.000 kroner?
28 lokalsamfund fra syv ud af otte østjyske DGI kommuner sætter gang i Lokaldysten i år. Nogle afvikler først deres dyst i august og september.
Det er et rekordhøjt tal, som har fået DGI Østjylland samt Bevæg dig for livet - Løb & Gang til at iværksætte endnu en konkurrence.
Som noget nyt kåres nemlig i år ’Østjyllands fedeste Lokaldyst’.
Tre events nomineres på baggrund af stemning og særlige tiltag, og ud fra indstillingerne beslutter DGI Østjyllands bestyrelse, hvem der løber med hæderen og pengepræmien på yderligere 10.000 kr.
Formand for DGI Østjylland, Lars Mandrup. lod forstå i sin hyldesttale, at Ådalen måske er et godt bud, men selvfølgelig uden at love noget, før samtlige byer har afviklet Landsbydysten lokalt.