Ådalen IF sluttede godkendt sæson med slap indsats
Ådalen IF spillede 1-1 på hjemmebane mod SMIFF og sluttede forårssæsonen på en tredjeplads
Efter en frygtelig sæsonstart med 0 point efter fire kamp rejste Ådalen IF's Serie 3 hold sig og endte sæsonen på en 3. plads.
”Det er godkendt efter en så dårlig start. Jeg havde ventet, at vi kom til at lige midt i tabellen, men jeg havde håbet på lidt flere point,” siger Ådalen IF's træner Lasse Dahl Sørensen.
Torsdag aften sluttede ssæonen på Lime Stadion dog med en dårlig indsats fra hjemmeholdet, som måtte nøjes med 1-1 i kampen mod SMIFF.
”Vi spillede en dårlig kamp og vi må have brugt vores motibation op, for der manglede en helt masse i vores spil,” siger Lasse Dahl Sørensen.
Ådalen IF kom dog foran små ti minutters spil.
”Det var kun anden gang at vi var over midten, da Jonas Andersen scorede på et godt indlæg. Han prøvede at tæmme bolden, men ramte den skævt og snød både sig selv og modstandernes målmand,” siger Lasse Dahl Sørensen om sit holds eneste scoring i kampen.
SMIFF fik udlignet efter godt 35 minutters spil, og så blev der ellers ikke scoret mere i den kamp.
”Der skete ikke så meget i 2. halvleg, men SMIFF havde bolden mest,” siger Lasse Dahl Sørensen.
Ubesejret i de sidste seks kampe
Set over hele sæsonen er træner Lasse Dahl Sørensen tilfreds med holdets indsats. Efter en rædsom start sluttede holdet med at være ubesejret i de sidste seks kampe.
Desuden har der gennem foråret været godt fremmøde til træning, og Ådalen IF har haft hold med i Serie 3, Serie 5 og Serie 6, hvor første- og andetholdet begge endte på tredjeplads, mens Serie 6 holdet endte på en overbevisende sidsteplads.
Lasse Dahl Sørensen fortsætter som cheftræner for Serie 3 holdet med Kåre brøgger Sørensen som spillende assistent. Kaj Sørensen og Kasper Jensen skal stå for andetholdet.
Ådalen IF genoptager træningen mandag 31. juli.