Rådmand vil give millionbeløb i tilskud til idrætsfaciliteter
Ti aarhusianske foreninger kan se frem til at modtage knap 52 millioner. Det fremgår af en indstilling, som skal behandles i magistraten og senere i byrådet.
Kommunens idrætsforeninger har i flere år gentagne gange efterspurgt flere og forbedrede idrætsfaciliteter, og nu vil rådmand for Kultur og Borgerservice, Mahad Yussuf (RV), sætte et historisk stort tilskud af til nye og bedre faciliteter.
I en indstilling til byrådet fremgår det, at der skal gives i alt 51.861.400 kroner (eksklusiv moms) til ti konkrete byggerier.
»Betydningen af idræt og fællesskab for vores borgere er helt uvurderlig. Disse tilskud vil ikke blot være en investering i bygninger, men også i mennesker og lokalsamfund. Jeg ønsker at bakke op om en aktiv livsstil og skabe moderne rammer, der fremmer sundhed, inklusion og samvær gennem vores mange fantastiske foreninger,« siger Mahad Yussuf i en pressemeddelelse.
I alt 68 foreninger havde søgt om samlet 127 millioner kroner (eksklusiv moms) i tilskud fra Aarhus Kommunes Anlægspulje. Rådmanden har allerede i december givet 6,2 millioner kroner (eksklusiv moms) i tilskud til 37 mindre projekter. Tilskud på samlet mere end tre millioner kroner skal besluttes i byrådet.
»Jeg håber, at byrådet vil bakke op om indstillingen og dermed erkende den værdi, som investering i idrætsfaciliteter tilbyder både nu og på længere sigt. Bag hvert eneste projekt står frivillige ildsjæle, og det er vigtigt, at vi på denne måde giver dem en konkret anerkendelse af deres uvurderlige indsats for et sundt og aktivt liv i Aarhus samt at styrke fællesskabet og sammenhængen i lokalområderne,« fastslår rådmanden.
De 10 projekter, der er indstillet til at modtage støtte, er vurderet ud fra Anlægspuljens tildelingskriterier og udvalgt efter drøftelser med Kulturudvalget, Idrætssamvirket og Aarhus Ungdommens Fællesråd.