Fortsæt til indhold

Hyldet som stjerner med røg, lys og musik: »Det gav mig virkelig et ekstra boost«

Svømmerne bliver hyldet som stjerner til lokalt svømmestævne.

Sport
jr

Fredag aften var der en ganske særlig stemning i Hammel Svømmehal med lysshow, røgeffekter, konferencier, musik og stjernehyldest af de unge svømmere til Hammel Sprint Cup.

Ved stævnet bliver finaledeltagerne kaldt ud til startskamlen én efter én. Det gjorde et stort indtryk på blandt andre den lokale svømmer Oscar Dose fra HGF Dolphins.

»Mens vi venter bag guldforhænget, kan vi høre kammeraterne råbe, klappe og bakke op, så da mit navn bliver kaldt, træder jeg ud, tager armene i vejret og nyder den store opbakning. Det gav mig virkelig et ekstra boost, inden jeg skulle svømme,« fortæller Oscar i en pressemeddelelse fra svømmeklubben.

Højt humor hos de lokale delfiner til stævnet i Hammel Svømmehal. Pressefoto

En af arrangørerne, Pernille Brund Karulf, forklarer den særlige entréscene for finalister med, at alle deltagere jo rigtig gerne vil vinde en medalje, men at det jo kun er få personer, der opnår det.

»Derfor vil vi gerne hylde alle de svømmere, der lykkedes med at svømme sig til en finaleplads. Det var skønt at se, hvordan finalisterne gjorde deres entré til stor underholdning og begejstring for deres holdkammerater,« siger Pernille Brund Karulf.

En anden ting, der kendetegner Hammel Sprint Cup, er musik, som ifølge arrangørerne får alle deltagere til at synge med, danse og skabe god stemning, selvom man konkurrerer imod hinanden.

Det var sjette gang, at HGF Dolphins afholdt Hammel Sprint Cup. Årets stævne var for svømmere årgang 2006 - 2011. De lokale svømmere kom i 16 finaler og vandt syv medaljer og satte adskillige personlige rekorder.