Fortsæt til indhold

Han lever og ånder for dommergerningen

Bo Rasmussen, 57, har løbet rundt med fløjten i munden i hele 4.501 kampe.

Sport

Fodbolddommer Bo Rasmussen, Grenaa, er en af de mange uundværlige bagmænd på de djurslandske fodboldbaner, som man alt for ofte glemmer at anerkende, selv om de tropper op året rundt i alt slags vejr for at lede en fodboldkamp.

Heldigvis formår Djurslands Fodbolddommerklub at hylde sine helte, når de passerer et markant jubilæum.

Det skete for Bo Rasmussen på den nyligt afholdte generalforsamling i Hornslet Hallen, hvor dommerformand Poul Johan Christensen stod for hyldesten af fire kolleger.

Bo Rasmussens kampantal, 4.500 dømte kampe, var den mest markante i kvartetten.

Han har faktisk dømt 4.501 kampe, nåede han at fortælle.

Far og sønnike

Bo Rasmussens tilgang til dommerhvervet har han ikke for fremmede. Hans far, Erik Rasmussen, var dommer indtil 1998 og nåede at dømme 2.900 kampe.

Han var tillige i de unge år en målfarlig angriber hos Stenvad Boldklub.

Bo Rasmussen var også i yngre udgave fast inventar på Grenaa IFS bedste hold i nogle år, før dommergerningen begyndte at tage fart.

Sønnike Magnus Tvilling Rasmussen, 25, slægter sin far og farfar på.

Han har i en periode brugt krudtet på at rykke op på allerøverste nationale niveau som dommer i futsal, men han dømmer fortsat på Jyllandsserieniveau, når tiden tillader det.

De tre øvrige, der blev hyldet ved generalforsamlingen, var en anden legende, Gunnar Bjerglund. Lystrup, for 3.000 kampe. Bjarne Rasmussen, Ebeltoft, 1.000 kampe, og unge Audry Munanira, Grenaa, 500 kampe.