Trebande: Uventet spænding og så en øretæve
Det var ventet, at Randers Billard Klub uden de store problemer ville besejre Vejle, og det var også ventet, at man ville være chanceløs mod DM-favoritterne.
Forudsigelserne holdt stik med 6-2 over Vejle og en øretæve på 0-8 mod Varde.
Tonny Carlsen imponerede, da han besejrede Michael Toudal 50-19 med det fornemme snit 2.631 efter blot 19 indgange.
De tre øvrige kampe endte alle med et-pointafgørelser. Førstemand Thomas Andersen vandt 50-49, Lukas Mortensen vandt 42-41, mens Michael Carlsen tabte 41-42.
Carlsen junior lavede 10 point i efterstød, men han manglede et enkelt for at få uafgjort
De gamle til bordet
I erkendelse af, at man nok ikke skulle regne med sejr mod Varde, ændrede man på holdet i en sådan grad, at Thomas Andersen var eneste genganger fra kampen mod Vejle. Nye var Kim Mortensen, Flemming Gross og Johnny Søgaard.
De tre nye ydede alle deres bedste, men alle tre opgør endte med nederlag. Gross tabte stort med 9-42, mens Johnny Søgaard var tæt på sejr og med garanti vil ærgre sig de næste mange år over, at han ikke formåede at vinde sin kamp. Foran 41-40 og en skoleball liggende på bordet skete det utrolige, at han misbrugte chancen, hvorefter modstanderen scorede to point og vandt opgøret.
Mod Varde løb førstemand Thomas Andersen ind i en af verdens allerbedste i en efterhånden lang årrække, belgiske Eddy Merckx, der afklapsede Thomas 50-15 med formidable 3.125 i snit.