AGF præsenterer nye spillertrøjer
Nye spillertrøjer skal være inspireret af AGF-trøjerne fra starten af 90’erne.
Fra den kommende sæson 2024/2025 kommer alle AGF’s fodboldhold, fra 3F Superligaen og Gjensidige Kvindeligaen og helt ned til U10, til at optræde i en ny spillerdragt.
Det oplyser AGF i en pressemeddelelse.
I januar kunne AGF præsentere en ny aftale med det svenske sportsbrand Craft, der afløser hummel som AGF’s udstyrspartner.
Den nye trøje, samt udebane- og tredjetrøje, blev officielt præsenteret torsdag ved et event på Salling Rooftop.
Trøjen skal være inspireret af fortidens klassiske trøjer. Især trøjerne fra starten af 90’erne med blå ærmer, som mange stadig husker fra en pokalfinale i 1992, hvor AGF vandt pokalen på hjemmebane i Aarhus.
Trøjens stof er ifølge AGF præget af mønstre fra murene på de gamle stadionbygninger på John Stampes Plads.
Svenske Craft har produceret sportstøj siden 1977. I nyere tid har Craft også bevæget sig ind i fodbolduniverset. Craft samarbejder blandt andre med KAA Gent, IFK Göteborg og Hammarby IF.
Se flere billeder af trøjen nedenfor.