Forældre ingen adgang: AGF sætter ekstra vagter ind til nyt og anderledes stemningsafsnit mod Brøndby
Mandag er første gang for AGF's ungdomszone - et fanafsnit kun for de 10-14-årige. »Jeg tror umiddelbart ikke, det findes andre steder i Danmark,« siger superligaklubbens fan engagement manager.
Når AGF mandag aften tørner sammen med ærkerivalerne fra Brøndby IF bliver det med hjælp fra en ny og yngre gruppering af fodboldfans på lægterne.
For den aarhusianske fodboldklub indvier i forbindelse med superligakampen en såkaldt ungdomszone, som bliver et særskilt område klos op ad de mest stemningsskabende fans og ovenover det, der normalt er familietribunen.
Kravet for at komme ind på det nye stemningsafsnit er dog, at man er i alderen 10-14 år. Med andre ord bliver det ”forældre ingen adgang” i ungdomszonen.
»Jeg tror umiddelbart ikke, det findes andre steder i Danmark,« fortæller Jonas Labich, der er ansat som fan engagement manager i AGF - og det var også ham og den aarhusianske fodboldklub, som har taget initiativ til det nye fanafsnit.
»Vi gør det egentlig, fordi vi oplever, at der er flere og flere unge, som synes, det er interessant at komme på stadion, og egentlig også har lyst til at deltage endnu mere i den stemning, der er der,« lyder det fra Jonas Labich.
Ifølge ham er det bl.a. på klubbens udebaneture, at man oplever, at der kommer flere og flere unge, som stiller sig omkring de mest stemningsaktive fans og gerne vil være en del af det.
Det er heller ikke mere end to år siden, at Aarhus-klubben valgte at sætte en aldersgrænse på stemningsafsnittet, så man skulle være mindst 15 år gammel for at stå der.
»Så der er jo også nogle unge, der ikke har haft mulighed for at være i vores normale stemningsafsnit endnu - så vi har egentlig gerne villet lave noget, hvor vi har kunnet omfavne dem, og samtidig prøve at klæde dem lidt bedre på, til når de en dag er gamle nok og har lyst til at være på stemningsafsnittet - på den måde ved de også lidt bedre, hvordan det foregår. Så har de også prøvet noget lignende, og vi synes egentlig, at det er en ansvarlig måde at gøre dem klar til det på,« siger Jonas Labich.
En af dem, der ser frem til den nye ungdomszone, er Hjalte Sylvest Andersen fra Frederiksbjerg Skole. Han er 11 år gammel og har holdt med AGF i stort set lige så lang tid - og til dagligt spiller han også selv fodbold i Aarhus-klubben:
»Det bliver fedt. Jeg har altid drømt om at være på stemningsafsnittet, men der skal man jo være 15 år, så det er fedt, jeg kan komme tidligere i gang med det,« siger han.
Han er en af flere unge AGF-fans, der en torsdag i efterårsferien er mødt op i et mødelokale i Ceres Arena og senere et VIP-telt ude foran Ceres Park for at lave et stort banner til det nye fanafsnit.
Ekstra vagter
Det er de unge AGF-fans, der fører malerpenslerne på det lange banner - dog med lidt vejledning og hjælp fra lidt ældre kræfter - for helt ”Fluernes Herre” bliver det da heller ikke i den nye ungdomszone.
AGF oplyser, at man kommer til at sætte medarbejdere af til at stå og agere en form for pædagog i det nye fan-afsnit, og samtidig er der også sat ekstra vagter på, som er særligt udpeget til, at det skal være en tryg og god oplevelse at gå til fodbold med ens jævnaldrende, lyder det fra Jonas Labich.
»Helt lavpraktisk kommer det her afsnit til at være inde på familietribunen, og vi sætter blot en lille minestrimmel op, så forældre stadig kan holde øje med ens barn, og når man skal på toilet, eller skal ned i boden og købe noget at spise eller drikke, så kan man jo mødes der. Så mere opdelt bliver den her ungdomszone heller ikke fra familieafsnittet. Men de unge får stadig deres eget område til at være sammen med andre unge, og man kan prøve, hvordan det måske bliver lidt mere løssluppent, når der ikke er en forælder ved siden af,« siger Jonas Labich.
I første omgang bliver ungdomszonen dog uden en såkaldt capo - altså en fan, der instruerer de andre fans i hvilke sange og kampråb, der nu skal skråles fra de unges fanafsnit:
»Men det er helt sikkert noget, vi kigger ind i fremadrettet, og hvordan vi kan gøre det endnu federe for de unge at stå i det nye fanafsnit. Men lige til den første kamp, så er det vigtigt, at det lige skal koordineres, så man synger det samme, og der ikke bliver startet ting fra ungdomszonen, mens der kører noget helt andet fra stemningsafsnittet lige ved siden af. Så vi starter lige stille og roligt ud, og så kan vi se på, hvordan vi ellers kan optimere det fremover,« siger Jonas Labich.
I forhold til timingen, nu er det en kamp mod Brøndby, hvor I indvier det her, og det er måske for mange AGF-fans klubbens største rival, og samtidig også en højrisiko-kamp. Hvad er tankerne omkring det?
»Tankerne har været, at vi ville have en kamp, hvor de unge ville få en fed stemningsmæssig oplevelse på stadion. Og vi har vurderet, at det simpelthen er så trygt at gå til fodbold. Jeg er godt med på, at der nogle gange sker nogle ting, men det er meget, meget sjældent, at der sker noget inde på stadion.«
»Og så har det egentlig været fordi, at vi ville have en god start på det her, og jeg tror, at vi vil få en bedre start ved at invitere til det her til en Brøndby-kamp, end eksempelvis en kamp mod Lyngby,« siger Jonas Labich.
Første kamp for den nye ungdomszone bliver mod Brøndby mandag, men absolut ikke sidste gang, slår AGF’s fan engagement manager fast:
»Vi håber jo, at det her kan være med til at skabe et fællesskab og nogle rammer om, at børnene kan mødes på kryds og tværs og få nogle nye venskaber omkring fodbolden,« siger Jonas Labich.
Hjalte Sylvest Andersen skal i hvert fald afsted mandag med tre kammerater, og det store banner, de har været med til at male:
»Jeg har set mange tifoer - og det ser jo virkelig fedt ud, og jeg håber bare, vi kan gøre det lige så godt. Og så er det jo også en af de sidste kampe på Ceres Park, så det bliver også lidt specielt og forhåbentlig med god stemning og det hele,« siger han.