Sponsorer forlader Flying Superkids: »Frygtkultur harmonerer slet ikke med vores værdier«
Tre ud af fire hovedsponsorer har indstillet samarbejdet med Flying Superkids. Talsmand for Flying Superkids afviser, at det får konsekvenser.
”Hovedpartnere der holder Flying Superkids flyvende!” Sådan står der nederst på Flying Superkids hjemmeside efterfulgt af en hjerte-emoji.
Men nu er tre ud de fire tidligere sponsorer enten på vej væk eller har allerede forladt Flying Superkids.
Det drejer sig om det aarhusianske sportsbrand Hummel, Danmarks største udlejer af materiel til anlægs- og byggebranchen GSV og dagligvarekæden Lidl med hovedsæde i Aarhus.
Sponsorerne vender blandt andet ryggen til Flying Superkids af strategiske årsager. Men to af de tre tager også afstand til de oplevelser, som 37 tidligere elitegymnaster stod frem med på TV2 Østjylland i november sidste år.
Tirsdag i denne uge trak en af de fire hovedsponsorer, eller partnere, som Flying Superkids kalder det, sig fra samarbejdet med den verdenskendte gymnastiktrup.
Det drejer sig om GSV, som blandt andet udlejer lifte, gravemaskiner og mandskabsvogne til byggepladser.
Anne Cecilie Lysbo, direktør for ESG og kommunikation hos GSV, fortæller til TV2 Østjylland, at firmaet ikke længere kan se sig selv som sponsor. Det meddelte GSV derfor Flying Superkids i en mail tirsdag denne uge.
I mailen til Flying Superkids skriver GSV:
»Vi har besluttet ikke at forlænge sponsorat af Flying Superkids i 2025, da den seneste mediedækning viser en frygtkultur med ydmygelser af unge gymnaster, hvilket slet ikke harmonerer med vores værdier i GSV.«
Til TV2 Østjylland tilføjer Anne Cecilie Lysbo:
»Vi ville støtte Flying Superkids, fordi det skulle være godt for unge mennesker. Det her virker som om, det i hvert fald ikke er godt for alle de unge mennesker, der har været tilknyttet Flying Superkids.«
Også Hummel har besluttet at indstillet sponsoraterne til Flying Superkids.
Hummels aftale udløb allerede ved årskiftet. Kommunikationsansvarlig hos Hummel, Nicolai Johansen, siger:
»Vi er ikke sponsorer for Flying Super Kids længere. Vi havde en sponsoraftale, der skulle genforhandles ved årsskiftet, og vi har valgt ikke at forlænge det.«
Nicolai Johansen fortæller, at forhandlingen havde været undervejs nogle måneder før, TV2 Østjyllands afsløringer kom frem i november. Men han tilføjer:
»Beslutningen var truffet, før det kom frem. Men det er også klart, at det, der er kommet frem, strider mod vores værdier som virksomhed. «
Nicolai Johansen forklarer, at afsløringer, som dem der i november kom frem om Flying Superkids, ikke kun skader truppen, men også dens sponsorer.
»Vi har ikke kendt noget til det her. Men det er jo klart, at vores logo er på deres tøj. Og med de værdier, vi har, så er det jo selvfølgelig aldrig sjovt, når sådan noget kommer frem, fordi vi på en eller anden måde bliver sat synonym med Flying Superkids,« siger han og tilføjer.
»Vi synes stadig, at der er mange gode og spændende ting i Flying Superkids. Men det er klart, at som brand tager vi selvfølgelig også afstand fra de ting, der er kommet frem. Det harmonerer på ingen måde med vores værdier og det, som vi gerne vil stå for.«
Også Lidl er på vej væk fra Flying Superkids. Aftalen løber resten af 2025, men derefter vil den, ifølge Thomas Sejersen fra kommunikationsafdelingen hos Lidl, ikke blive forlænget.
Thomas Sejersen vil ikke nærmere ind på, hvordan supermarkedskæden har vurderet de seneste måneders kritik af Flying Superkids, som Lidt har været hovedsponsor for i nogle år. Ifølge ham skyldes ophøret af samarbejdet et strategisk sporskifte.
I en mail til TV2 Østjylland skriver han:
»Hos Lidl vurderer vi løbende vores samarbejder og sponsorater. Beslutningen om ikke at forlænge samarbejdet med Flying Superkids blev truffet før den omtalte podcast-dokumentar blev publiceret. Vores sponsorstrategi handler i høj grad om internationale sponsorater/events og udvalgte sportsgrene som eksempelvis håndbold, hvor vi lige nu er meget synlige til VM-slutrunden.«
Udmeldingen fra GSV kommer kun få dage efter, at TV 2 Danmark besluttede at fjerne alle programmer om Flying Superkids på TV 2 Play.
TV 2 Danmark blev kritiseret for at bringe to feel good-programmer om Flying Superkids i juledagene 2024, fem uger efter afsløringerne om den dårlige træningskultur kom frem. Programmer, der i øvrigt var produceret af Flying Superkids selv.
Torsdag i sidste uge blev programmerne med titlen ’Flying Superkids – fra idé til stående applaus’ derfor pillet af TV 2 Play, og redaktør Lars Erik Nielsen beklagede og erkendte, at det var en klar fejl, at de overhovedet kom ud:
»Vi skulle aldrig have sendt dem, og de skulle have været taget af tidligere.«
Lars Erik Nielsen begrundede beslutningen om at fjerne programmerne, at TV 2 ikke kunne udelukke om nogle af de børn, der er med i udsendelserne, kan have haft ubehagelige oplevelser.
TV2 Østjylland har spurgt bestyrelsesformand for Foreningen Gymnastikgården, Truels Kjer, om et interview.
Vi vil gerne have svar på, hvad han som hovedansvarlig for truppen siger til kritikken fra sponsorerne, og også på TV 2 Danmarks beslutning om at fjerne samtlige programmer om Flying Superkids.
Vi vil også gerne have spurgt Truels Kjer om, hvorvidt kritikken og de ting, som er kommet frem, vil have konsekvenser.
Men Flying Superkids har meddelt via en ny pressechef, Klaus Kristensen, at det ikke er muligt at få et interview med bestyrelsesformanden, og at det er ham, der er talsmand for Flying Superkids.
Herunder er Klaus Kristensens svar på vores spørgsmål, som han gav under et telefon-interview torsdag eftermiddag:
Spørgsmål: Hvad er jeres reaktion på, at Flying Superkids har mistet 3 ud af 4 hovedsponsorer, Hummel og GSV, samt Lidl ved udgangen af 2025?
»Vores reaktion på, at vores sponsorer er stoppet, er, at vi har været glade for samarbejdet. I forbindelse med både Hummel og Lidl, har det været aftaler, der har været længe undervejs. I forhold til GSV er vi superglade for det samarbejde, vi har haft med dem.«
Spørgsmål: Hvad siger I til, at både GSV og Hummel siger, at de tager afstand fra de ting, der er kommet frem, og at de siger, det ikke harmonerer med deres værdier?
»Jeg kan ikke udtale mig om, hvad GSV tænker, og hvordan de reagerer i den her sag. Vi kan kun takke for det fine samarbejde, vi har haft med dem begge to.«
Spørgsmål: Du vil ikke svare på, hvad I siger til de kritikpunkter, som GSV kommer med?
»Vi har haft et rigtig godt samarbejde med GSV. De ting, vi skal tale med GSV om, gør vi internt og ikke ud i medierne.«
Spørgsmål: Okay. Vil sponsorernes ophør få konsekvenser for Flying Superkids?
»Nej.«
Spørgsmål: Hvorfor ikke?
»Fordi, det vil det ikke.«
Spørgsmål: Men de står jo som jeres hovedpartner inde på jeres hjemmeside. Så et eller andet må de jo have betydet?
»Flying Superkids er en forening, som også har Flying Superkids, der sælger billetter. Så vi er glade for det samarbejde, vi har med vores sponsorer. Og vi vil også være glade, hvis vi får mulighed for at arbejde med andre sponsorer. Men på dit spørgsmål er svaret nej.«
Spørgsmål: Hvad siger I til, at TV 2 har taget samtlige programmer af Flying Superkids af TV2 Play?
»Det er TV 2’s eget valg. Det er ikke noget, vi har været i dialog med dem om.«
Spørgsmål: Men hvad siger I til det?
»Det er TV 2’s valg. Det er ikke vores valg.«
Spørgsmål: Nej, men er det noget, I er ærgerlige over?
»Det har jeg ikke nogen kommentar til.«
Spørgsmål: Vil reaktionerne fra TV2 og sponsorer på kritikken af kulturen og Lars Godbersen føre til ledelsesmæssige ændringer?
»Nej.«
Spørgsmål: Og hvordan kan det være?
»Svaret er nej. Det vil det ikke.«
Den fjerde hovedsponsor, KIA, skriver i en mail til TV2 Østjylland, at ”de er opmærksomme på den aktuelle omtale af Flying Superkids”, men ønsker ikke at kommentere på den konkrete historie – og vil heller ikke vil oplyse om de vil fortsætte deres samarbejde.