Fortsæt til indhold

Tre unge Neptun-talenter klar til danske årgangsmesterskaber

Sport
kijo

Swimteam Neptun i Randers sender i weekenden tre af sine unge, lovende svømmere til De Danske årgangsmesterskaber på kortbane i Ringsted Svømmeland (31. januar – 2. februar).

Det drejer sig om Laust Agergaard, Laura Skjærris Lund og Lucas Dyreborg Kristensen.

Laura og Lucas skal begge i vandet tre gange, mens Laust stiller op i hele seks løb.

Cheftræner Morten Brøndum glæder sig over niveauet: »Laura, Lucas og Laust er tre ærgerrige unge svømmere med et flot fremmøde og en god indstilling til træning. De er nysgerrige efter at lære og rykker sig dag for dag, lyder det.

»Jeg har stor tiltro til deres udvikling fremover.«

De tre talenter har allerede hentet medaljer og topplaceringer ved blandt andet Regionsmesterskaberne og Aalborg Cup, og klubben håber på flere gode resultater i weekenden – samtidig med at mesterskabet er en lærerig oplevelse.

»Det handler først og fremmest om at få en god oplevelse og lære at håndtere atmosfæren til et mesterskab: præstation under pres og nerver. Alt det glæder vi os til at tage med hjem – og hvis det også bliver til flotte tider og medaljer, tager vi gerne det med i pakken,« siger Morten Brøndum.

Swimteam Neptun havde flere svømmere, der var tæt på at opnå kravtid til det samme stævne, og håbet er, at klubben til sommerversionen af årgangsmesterskaberne kan stille med endnu flere talenter.

De Danske årgangsmesterskaber på kortbane bliver i øvrigt streamet gratis via Svøm Danmarks egen kanal, SvømTV, i anledning af et jubilæum