Fortsæt til indhold

Kendt influencer sørger for gang i sagerne og sang i gaderne

Kasper Fisker er på påskevisit i Nørager med familien, og det benyttede den tidligere superligaspiller til at tænde op under sin hjerteklub på fodboldbanen.

Sport

Der er meget få lokale klubber, der har en kendt influencer og champion i Vild Med Dans, som også mestrer fodboldspillet.

Det har de i Nørager, når bysbarnet Kasper Fisker er hjemme på besøg fra København og holder fri fra sine mange andre gøremål.

Skærtorsdag var influenceren med en succesrig fortid i Superligaen hos Randers FC og Brøndby tilbage på sin gamle hjemmebane, og den 36-årige Kasper Fisker viste, at han fortsat er i fin form og kan begå sig i Jyllandsserien.

Inden opgøret mod Hornbæk SF havde Nørager tabt holdets tre første kampe og var agterlanterne med en målscore på 1-8.

Nu hedder målregnskabet 5-8, for Kasper Fisker & co. vandt opgøret med hele 4-0 på to mål i hver halvleg. Ifølge kampens livescore var Kasper Fisker oplægger til de tre første scoringer, før han efter en god time forlod banen med en lille forstrækning.

Cheftræner roser Kasper Fisker

»Kasper elsker at være med, og han er god til at gejle og vejlede de unge. Samtidig er han jo så klog en spiller, at han placerer sig godt i mellemrummet mellem deres forsvar og midtbane, og derfra leverer han nogle perfekte stikninger til vores forreste folk,« roser cheftræner Allan Haslund.

Allan Haslund understreger, at Kasper Fisker går ind som en del af holdet helt uden skyggen af starfuckermanerer. Han har det velkendte Nørager-DNA solidt indpodet i sig.

»Han er hjemme igen i Nørager 1. maj, hvor han er klar til at spille med, når vi møder Skanderborg,« afslører Haslund.

Influenceren har endnu ikke prøvet at tabe med Nørager, når han har været hjemme for at hjælpe til.