Fortsæt til indhold

Stine Ballisager i vildt skifte: Har skrevet kontrakt med Bayern München

Landsholdsspiller Stine Ballisager tager et nyt skridt op i karrieren.

Sport
jr

Stine Ballisager, der er født og opvokset i landsbyen Vellev, skal fremover spille fodbold for en af verdens allerstørste fodboldklubber. Den 31-årige danske forsvarsspiller har skrevet en toårig kontrakt med den tyske storklub, Bayern München, der gælder til 30. juni 2027. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

»Vi har været i kontakt med Stine i de seneste to år og er glade for, det nu er lykkedes at skrive kontrakt med hende,« siger Francisco De Sá Fardilha, teknisk direktør i FC Bayern Women.

Han fremhæver danskeren som en fighter, hurtig, duelstærk og en god teknisk spiller med en stor karriere og lederegenskaber.

»Udover det er hun sulten efter titler, hvilket er meget vigtigt for en klub som Bayern,« siger den tekniske direktør.

Stine Ballisager har i en årrække været professionel fodboldspiller i udlandet og spillet 67 kampe for det danske landshold. Karrieren begyndte i Vellev, hvor hun spillede, indtil hun var omkring 15 år og kom på ungdomslandhold og skiftede til Team Viborg. Herfra gik karrieren i 2012 videre til IK Skovbakken, inden hun fra 2018 til 2023 var professionel i den norske klub Vålerenga IF. Senest har hun spillet fodbold halvandet år i USA i Kansas City Current og et halvt år i italienske Fiorentina.

»Jeg har fulgt FC Bayern Women i lang tid og er virkelig begejstret over at skulle spille for dette fantastiske hold,« siger Stine Ballisager til sin nye klubs hjemmeside.

Med skiftet til den tyske storklub bliver hun holdkammerat med alle tiders bedste danske kvindelige fodboldspiller, Pernille Harder, der i to år har spillet for FC Bayern Women, der i tre år i træk er blevet tyske mestre.

Stine Ballisager kan få debut for sin nye klub lørdag 6. september 2025, når de forsvarende tyske mestre indleder den nye sæson med en kamp på Allianz Arena, som er klubbens herreholds faste hjemmebane i München med plads til 75.000 tilskuere. Det er kun femte gang, at kvinderne spiller på det enorme stadion. Tilskuerrekorden for kvinderne var en kamp i Champions League med 24.000 fans på lægterne.