»Det bliver svært, og ballerne skal godt nok trille rigtigt, men vi kan kun overraske«
Randers-kvartet på usædvanlig hård opgave ved Europa Cup i trebandekarambole.
Fire randrusianere kan kun overraske ved Europa Cup i trebandekarambole, der spilles i denne uge.
Randers Billard Klub af 1958 nåede tredjepladsen i det danske slutspil og kom med i Europa Cup, der afvikles i Porto i Portugal i denne uge.
De 25 hold - en række nationer stiller med to hold - er inddelt i fem femmandspuljer.
Alle fem puljevindere og den bedste toer i de samme fem puljer går videre til kvartfinalerne, hvor sidste års vindere - det ”danske” hold fra Varde - og værtsnationens bedste hold venter.
»Det bliver svært, og ballerne skal godt nok trille rigtigt, men vi kan kun overraske,« siger den randrusianske førstemand Tonny Carlsen.
RBK-holdet er kommet i indledende pulje med Tyrkiet, Holland, det belgiske andethold og et hold fra Schweiz.
De tre førstnævnte er tre skræmmende modstandere, men Randers-lejren er klar til udfordringerne.
Holland er svækket, idet svenske Torbjørn Blomdahl er ude med sprængt akillessene, så hollandske Dick Jaspers får ny makker i år.
Det bedste belgiske hold er uden vinderen af denne måneds World Cup-afdeling i Portugal, Eddy Merckx, der spiller for klubber flere steder i verden og blandt andet er med hos Varde i den danske elitedivision.
Varde, med dansk billards store navn i de seneste år, Dion Nelin, som tredjemand, er blandt favoritterne, og man tør næsten vædde på, at Dion Nelin ikke taber kampe i Porto, hvor belgiske Merckx er førstemand, hollandske Jean Paul de Bruijn er andenmand, og danske Allan Schrøder er fjerdemand.
Randers-holdet er uden Tonny Carlsens søn, Michael Carlsen, der venter på familieforøgelse og bliver hjemme. I hans sted spiller Kim Mortensen som fjerdemand, mens de tre øvrige er Tonny Carlsen, den danske mester Thomas Andersen og Lukas Mortensen.