Fortsæt til indhold

Bakken Bears er klar til 24. DM-finale på stribe

Med en suveræn semifinalesejr over Horsens IC spillede Bakken Bears sig i DM-finalen for 24. år i træk.

Sport
/ritzau/

Det danske basketballflagskib Bakken Bears er for 24. sæson i træk klar til at spille finale om DM-titlen på herresiden.

Finalepladsen blev sent mandag sikret med en sejr på 110-67 over Horsens IC.

Dermed kom Bakken på 3-0 i semifinaleserien, der spilles bedst af fem kampe.

Sylvester Byrd førte an i udklasseringen med sine 24 point for Bakken.

Man skal tilbage til sæsonen 2001/02 for at finde en DM-finale uden Bakken. I de 23 efterfølgende finaler har Bakken vundet guld 18 gange, og det er blevet til fem sølvmedaljer.

I dette års finale venter enten Team FOG Næstved eller Svendborg. Efter de tre første kampe i semifinaleserien fører Næstved-holdet 2-1 efter mandagens hjemmesejr på 111-87. Fjerde semifinale spilles torsdag i Svendborg.

Vinder Bakken finalen, vil det være klubbens tiende DM-guld på stribe. Horsens IC var seneste klub til at bryde Aarhus-klubbens dominans tilbage i 2016.

Finaleserien begynder 14. maj.