Fortsæt til indhold

Bidt af en gal riffel. Frida skyder sig på medaljeskamlen

Talentfulde Frida Vangsted Isaksen fra Pindstrup sikrede sig en flot bronzemedalje ved DM i skydning for damejuniorer. Konkurrencen blev afviklet i forbindelse med den ambitiøse DM uge for et hav af idrætsdiscipliner.

Sport

Frida Vangsted Isaksen fra Pindstrup, der går i 8. klasse på Marienhoffskolen i Ryomgård, er bidt af en gal riffel.

Med pulsen på maks i sin første finale holdt Frida Vangsted Isaksen fokus og sikrede sig en DM-medalje i Herning.. Tilsendt foto

Det beviste hun forleden, da hun deltog ved danmarksmesterskaberne i dame junior-klassen i riffel 15 meter.

Mesterskabet blev afholdt i Herning som en del af DM-ugen.

Frida Vangsted Isaksen skød først 619,4 point i kvalifikationen og blev nummer to. Det var mere end nok til at sikre hende adgang til finalen.

Her sikrede hun sig en flot bronzemedalje.

Frida Vangsted Isaksen begyndte sin karriere i Midtdjurs Skytteforening, som har hjemsted i kælderen på Marienhoffskolen, men skyder i dag for Skytteklubben DSB/ASF i Aarhus, en af landets store klubber med mange medlemmer og optimale træningsfaciliteter.

Resultatet er kulminationen på mange timers træning, hvor Frida Vangsted Isaksen har udviklet sig stort og er indstillet på at blive endnu dygtigere.

Høj puls

»Min første finale og med pulsen helt oppe på maks. Jeg havde ikke de store forventninger til hvordan det skulle gå da det var første gang, men det lykkedes mig at skyde mig til en bronzemedalje som jeg er mega glad for,« skriver en stolt Frida Vangsted Isaksen på sin Facebnookprofil

Hun har også overskud til at sende en hilsen til guld- og sølvvinderen i klassen: »Mega godt skudt af Mikkeline og Nikoline tillykke med det, det var fedt at være på podiet sammen med jer.«

Det er et signal om, at den meget træningsparate pige kan nå langt i en sportsgren, hvor Danmark på internationalt plan tidligere har leveret stærke resultater ved både OL og VM.

For Frida er der kun en vej til at blive endnu dygtigere, og det er endnu flere træningstimer i en sportsgren, hvor marginalerne på topniveau er uhyre skarpe.