AGF henter Jens Jønsson: »Jeg er stadig ekstrem sulten og har meget at bevise«
AGF henter midtbanespilleren Jens Jønsson på en to-årig aftale.
10 år efter fodboldspilleren Jens Jønsson forlod Aarhus til fordel for en international karriere vender han nu hjem til AGF.
Det oplyser AGF på klubbens hjemmeside.
Dermed er ringen sluttet for den 33-årige midtbanespiller, der begyndte at spille fodbold i Viby IF, skiftede senere til IF Lyseng før han i 2005 kom til AGF som drengespiller og startede med at vinde DM for Lilleput.
»Det er en glædens dag for mig - både som fodboldspiller og som menneske. Efter jeg og min familie havde besluttet os for at vende hjem til Danmark har jeg kun haft et mål; at iføre mig den hvide trøje igen og bidrage til mere succes for AGF. Jeg er stadig ekstrem sulten og har meget at bevise efter jeg havde en svær sidste sæson i Grækenland,« siger Jønsson.
I AGF fik Jens Jønsson sin seniordebut i oktober 2011 i en pokalkamp mod Vejle Boldklub. 120 kampe senere rejste han udlandet og tog hul på en flot international karriere. Nu er det altså tid til at vende hjem til Fredensvang.
»Nu kommer jeg hjem med en god erfaring og er naturligvis en anden spiller end, da jeg rejste ud, og jeg håber, at jeg kan bidrage til en ny god sæson for det AGF-hold, der gjorde det så godt sidste sæson. Vi skal ud og forsvare mesterskabet, og jeg glæder mig helt vildt til igen at blive en del af AGF og til de kommende udfordringer i Superligaen og i Europa,« siger Jens Jønsson.
Jønsson er noteret for næsten 300 kampe i den bedste liga i Tyrkiet, Spanien og Grækenland, hvor han har vundet pokaltitler og mesterskaber.
Derudover er det også blevet til mange europæiske kampe og fem A-landskampe for Jens Jønsson, der spillede sin sidste kamp for AGF i august 2016, hvor han rejste til Konyaspor og siden også har spillet for Cádiz og senest AEK Athens.
»Det en imponerende karriere Jens har haft i tre stærke udenlandske ligaer, og det er meget glædeligt for os, at han nu vælger at komme hjem og bidrage med sin erfaring og sine styrker. Jens har jo trænet med hos i de senere uger og her er vi blot blevet bekræftet i, at han skal være en del af vores trup i de kommende år,« siger AGF’s fodbolddirektør Carsten V. Jensens.
»Han er fit og er stadig en stærk spiller med et godt blik for spillet, og så er han sulten og ærgerrig efter at bidrage og blive en del af hans barndomsklub, som han holder så meget af. Det er en af vores egne, der nu vender hjem og det glæder vi os meget over,« siger fodbolddirektør i AGF, Carsten V. Jensen.
Jens Jønsson får sit gamle nummer 16 i truppen - og han og AGF er blevet enige om en toårig aftale.
Midtbanespilleren tiltræder på Fredensvang med det samme efter hans kontrakt med AEK Athens er udløbet.