Fortsæt til indhold

Aarhus Fremad sælger publikumskæledægge

Silkeborg IF henter den 22-årige kantspiller Lucas Riisgaard fra Aarhus Fremad.

Sport
ksa

Trafikken fra Aarhus Fremad til Silkeborg IF fortsætter.

Først købte superligaklubben Aarhus Fremads træner, Morten Dahm Kjærgaard, der skulle afløse Kent Nielsen, som nu er assistenttræner på det danske landshold. Og nu følger offensivspilleren Lucas Riisgaard efter.

Det skriver Aarhus Fremad på klubbens hjemmeside.

»Da vi hentede Lucas i vinters, så var det ikke planen, at han skulle videre allerede nu. Vi vil gerne, at vores spillere er i Fremad i mere end 6 måneder, så vi også får glæde af at udvikle de kompetencer, spilleren bliver hentet ind på. Økonomisk er det en rigtig god aftale for os, og Lucas ønskede skiftet og kommer godt videre,« siger klubdirektør Jesper Blicher Dahl om salget.

Riisgaard blev hentet fra Næstved IF i januar måned og har i løbet af foråret har han imponeret på banen. Det er blot blevet til 13 kampe for Fremad, men med 6 mål og iøjnefaldende præstationer blev Fremads nummer 47 hurtigt en publikumskæledægge, der nu skal spille superligafodbold.

Ifølge Silkeborg IFs hjemmeside har Riisgaard har skrevet en kontrakt, der løber frem til 2031.

Se video: