Ung stjernes karrierespring giver kontant bonus i moderklub
Grenaa IF Fodbold får økonomisk gevinst af Lukas Friis Heidemanns transfer fra Randers FC til den italienske storklub Atalanta.
Grenaa IF har modtaget cirka 200.000 kroner i solidaritetspenge i forbindelse med Lukas Friis Heidemanns transfer fra Randers FC til Atalanta.
Det fortæller Grenaa IFs fodboldformand Frederik Nicolajsen.
Lukas Friis Heidemann fik sin fodboldopdragelse i Grenaa IF, hvor han spillede som barn og ung, inden han skiftede til Randers FC og sidste år blev solgt til den italienske klub.
Solidaritetspengene er en del af de regler, som Det Internationale Fodboldforbund, Fifa, har indført for at sikre, at barndomsklubber får del i transfersummer, når tidligere spillere skifter klub.
Ifølge Fifas regelsæt skal fem procent af den samlede transfersum fordeles proportionalt mellem de klubber, der har bidraget til spillerens udvikling, fra han var 12 til 23 år.
For årene mellem det 12. og 15. leveår udgør kompensationen 0,25 procent af transfersummen pr. år, mens procentsatsen stiger til 0,5 procent om året for aldersgruppen fra 16 til 23 år.
Lander overskud
»Der er tilgået os cirka 200.000 kroner, som er medvirkende årsag til, at vi lander et overskud i dette regnskabsår,« siger formand Frederik Nicolajsen.
Han understreger, at solidaritetspengene er et engangsbeløb, som ikke indgår i klubbens faste budget.
»Det er ingen hemmelighed, at vi i fodboldafdelingen kæmper med at få enderne til at nå sammen i driften. Derfor falder solidaritetspengene fra Lukas’ transfer på et tørt sted, men det kan vi jo ikke budgettere med sker hvert år,« siger Frederik Nicolajsen.
Også fra Junker
Også Randers FC’s hjemkøb af Kasper Junker i sommerpausen ventes at udløse solidaritetspenge til Grenaa IF.
Kasper Junker spillede i Grenaa IF, mens han gik på det daværende Hessel Gods og tog 10. klasse, inden han skrev kontrakt med Randers FC og senere fortsatte karrieren i udlandet.
»Jeg ved ikke endnu, hvad Junkers tur tilbage til Randers FC kommer til at betyde økonomisk for Grenaa IF Fodbold,« siger Frederik Nicolajsen.
Kæmper med driften
Forskellige muligheder Grenaa IF, som har cirka 460-470 kontingentbetalende medlemmer, havde i sidste regnskabsår et underskud på 240.000 kroner.
»Vi har kigget på forskellige muligheder for at få indtægter og udgifter til at flugte. Vi har spillet kortet med en kontingentforhøjelse, så det er brugt. Vi har kigget på mulighederne for at hente flere indtægter på stadionreklamer, ligesom vi har tanker om at udnytte mulighedernepå bane 1, men vi er ikke i mål med forhandlingerne med Norddjurs Kommune og Grenaa Idrætscenter,« siger Frederik Nicolajsen.
Grenaa Idrætscenter har ansvaret for driften og vedligeholdelsen af Grenaa Stadion og de øvrige baner på anlægget.
læser
Formand stopper efter 16 år: »Tak til hver og en af jer«
lige nu