Fortsæt til indhold

Superarrangement med AGF i sommersol. Men økonomien ramt af tydelig offside

AGF’s guldfest i Ebeltoft samlede over 3.000 tilskuere, men efterlod også Ebeltoft IF Fodbold med et underskud på cirka 130.000 kroner.

Sport

Mandag 22. juni mødte over 3.000 tilskuere op i Gryden på Ebeltoft Stadion for at hylde de danske mestre efter guldsæsonen.

AGF spillede en showkamp på knap en time mod et udvalgt hold fra Djursland med borgmester Michael Harregaard Stegger som assistent, og truppen med ledere og stab opholdt sig i Ebeltoft både før og efter kampen.

Lad mig starte med at sige, at det var et ovenud fantastisk arrangement med et væld af glade mennesker i det perfekte sommervejr.

Resultatet blev 12-0 til de danske mestre, men for arrangørerne i Ebeltoft IF Fodbold blev dagens vigtigste regnskab det økonomiske.

»Lad mig starte med at sige, at det var et ovenud fantastisk arrangement med et væld af glade mennesker i det perfekte sommervejr. I fodboldafdelingen var vi både stolte og glade, da stadion var tømt,« siger fodboldformand Jeppe Hansen.

Ebeltoft IF havde budgetteret med 1.800 til 2.000 tilskuere.

Borgmester Michael Harregaard Stegger var med på linjen hos det udvalgte hold.

For få indtægter

Trods det store fremmøde endte kampen altså med et underskud på cirka 130.000 kroner.

»Vores udgiftsbudget holdt stort set næsten på decimaler. Til gengæld svigtede det på indtægtssiden,« siger Jeppe Hansen.

Ebeltoft IF måtte ikke tage entré til kampen.

»Det accepterede AGF ikke, og det fik vi at vide for sent. En tyver pr. snude med over 3.000 tilskuere havde selvfølgelig ændret på underskuddet. På forhånd havde vi budgetteret med et underskud på i omegnen af 30.000 kroner.«

En stor del af forklaringen er, at et budgetteret salg af fadøl, vand, kaffe, kager og pølser på 150.000 kroner blev halveret.

»Vi havde regnet med et meget yngre publikum, der ville købe mange fadøl, men her havde vi regnet forkert. Der kom et meget mere modent publikum med børn i hænderne, og de er jo ikke til fadøl, men nok mere vtil kaffe eller vand. Så vores forventninger holdt slet ikke stik.«

50.000 fra kommunen

Syddjurs Kommune var meget interesseret i at få opgøret til Ebeltoft, ifølge Jeppe Hansen, og kommunen har efter kampen imødekommet en ansøgning til initiativpuljen, der ligger under Kultur-, fritids- og landdistriktspuljen, med 50.000 kroner.

Et beløb, som ifølge Din Avis Syddjurs oplysninger ikke er politisk besluttet, men bevilget administrativt, og var aftalt forud for kampen.

Kultur-, fritids- og landdistriktspuljen fik en orientering på seneste udvalgsmøde.

»Resten af underskuddet på 80.000 kroner dækker vi af vores solide kassebeholdning på cirka 200.000 kroner,« siger Jeppe Hansen.

Fodboldbestyrelsen vil senere orientere medlemmerne i et nyhedsbrev.

Har ikke fortrudt

Selv om arrangementet gav et større underskud end ventet, har Jeppe Hansen og hans bestyrelse ikke fortrudt et sekund, at de involverede sig i arrangementet.

»Mange mennesker fik en dejlig aften og oplevelse, og det hører bestemt også med i billedet, når vi gør regnestykket op,« siger Jeppe Hansen, som også glæder sig over, at klubbens kampbane forud for opgøret mod de danske mestre fik en tiltrængt overhaling og blev topdresset af fagfolk fra både kommunen og AGF.

»Jeg vil også rose de mange frivillige, som vi lynhurtigt fik til at hjælpe. Omring 50 mennesker, der gjorde en storartet indsats,« siger fodboldformanden.

Se video: