Kæmpe loppemarked: Shoppingcenter skal tømmes - alt inventar skal væk
City Vest samarbejder med spejdere om at sælge ud af centrets mange ting.
Butikkerne siver fra Gellerup-shoppingcentret City Vest, og nu er det besluttet, at der skal ske store ændringer.
Ejer A. Enggaard vil bygge et nyt bydelscenter med erhverv og boliger, og det betyder, at al inventar, dekorationer og mange andre ting skal have nye ejere.
Derfor afholder City Vest i samarbejde med Oliven Spejderne et stort loppemarked den første weekend i november.
4. og 5. november bliver centrets torv genstand for salg af dette og hint. Medarbejderne hos City Vest været i kælderen og har fundet alverdens pynt og dekorationer, der har været anvendt i centret, og som ikke længere kan bruges efter City Vests ombygning.
I stedet for at kassere de mange effekter, donerer City Vest dem til spejderne, som sælger dem. Dermed kan andre kan få glæde af inventaret og samtidig støtte Oliven Spejderne, der skal bruge pengene til en kommende lejrtur.
»Det er vigtigt for os, at vores inventar og dekorationer får et nyt liv i stedet for at blive smidt ud. Derfor besluttede vi at afholde et loppemarked og inddrog det lokale spejderkorps, som vil stå i spidsen for arrangementet,« siger projektudvikler Lars Thesmer Sørensen fra A. Enggaard og fortsætter:
»Udvalget af dekorationer inkluderer alt fra halloween-pynt og julepynt til kunstige blomster, frugter og træer samt legetøj til børn og små møbler.«
Loppemarkedet kommer til at bestå af tre stande, hvor den ene stand vil være med dekorationer fra City Vest. På den anden stand sælges Oliven Spejdernes håndværk, og spejderne på den sidste stand vil sørge for, at de besøgende kan købe noget til den søde tand.
De indsamlede midler vil gå til Oliven Spejdernes årlige vinterlejrtur.
Ifølge Karim Kaddoura, som er formand hos Oliven Spejderne, glæder børnene sig til arrangementet:
»Lejrturen er højdepunktet for spejderne, så de glæder sig rigtig meget til at få muligheden for at tjene penge til turen. Vi er dybt taknemmelige over, at A. Enggaard og City Vest har givet os muligheden for at afholde loppemarkedet, da vinterlejrturen ellers måske ikke ville blive en realitet.«
Loppemarkedet er fra kl. 10-16 begge dage.