Cateringfirmaet Demca får store bøder: Kødhakker var slimet og lugtede af råddent kød
Da de løftede en skæreplade, kunne de se »store guirlander af fedt, slim/kød« og »brune belægninger af gamle produktionsrester«. Nu får Brabrand-virksomheden bøder for 75.000 kr.
Nogle af Fødevarestyrelsens kontrolrapporter er mindre appetitlige end andre, og i tilfældet Demca på Sintrupvej i Brabrand er indholdet ikke for de sarte.
Her blev der blandt andet indført et forbud mod at bruge virksomhedens kødhakker, da en kontrollant fra Fødevarestyrelsen for nylig besøgte cateringfirmaet i det vestlige Aarhus.
Det skyldes, at kødhakker og produktionsbord lugtede af gammelt, rådnet kød.
Og selvom Demca på sin egen hjemmeside selv skilter med at have »fokus på fødevaresikkerhed« og »kvalitet«, så indikerer Fødevarestyrelsens længere liste af tvivlsomme fund umiddelbart noget andet.
»Når skæreplade løftes ses der store guirlander af fedt, slim/kød, brune belægninger af gamle produktionsrester. Kødhakker lugter på samme måde i området omkring den lukkede kasse ind til selv maskinen. Ved tømning af kødhakker ses der sorte, slimede belægninger ved bunden af sneglen,« lyder det i kontrolrapporten.
Kontrollanten konstaterede også »sorte mug/skimmellignende belægninger på mange lodrette og vandrette flader« og »fedtede, gullige belægning« under et produktionsbord.
Ved kontrollens afslutning lykkedes det også at få åbnet kødhakkeren, så man kunne komme ind til områder, hvor motor og lignende var placeret. Her fandt man i hulrummene mellem motor og dækplader »store bunker af kød af ældre dato«.
»Der kunne både ses og lugtes råd,« tilføjer den tilsynsførende.
»Vi gør rent med det samme og er snart klar til, at I kommer og ser det, så vi kan åbne igen,« lød svaret fra cateringfirmaet i rapporten.
Har brugt for gammelt kød
Udover den manglende rengøring så er det også Fødevarestyrelsens vurdering, at Demca har ompakket hakket kød fra tidligere dages hakninger og påsat dem ny etikette med fornyet produktionsdato og holdbarhed.
Ifølge rapporten skal cateringfirmaet blandt andet have anvendt vakuumpakket oksekød 19 dage efter slagtetidspunktet - på trods af maksgrænsen er 15 dage. Generelt konstaterer Fødevarestyrelsen et større rod med etiketterne og den påtrykte holdbarhedsdato på poser med hakkekød.
Til det oplyser Demca blandt andet i rapporten, at man ved en fejl har fået printet forkerte etiketter, og det ender med, at virksomheden selv vælger at destruere dagens produktion af hakkekød.
Den mangelfulde rengøring, den fejlagtige mærkning og at man har anvendt oksekød mere end 15 dage efter slagtning ender ifølge rapporten også i tre større bøder, som sammenlagt kommer til at koste Demca i Brabrand 75.000 kroner.
30.000 kroner for problemerne med mærkningen samt 22.500 kroner for den svigtende rengøring og samme beløb for brugen af det vakuumpakkede oksekød, der altså blev brugt 19 dage efter slagtning.
Forbuddet som Demca fik blev dog senere samme dag ophævet, efter Fødevarestyrelsen kunne vende tilbage og konstatere, at der var blevet gjort tilstrækkelig rent.
»Vi tager selvfølgelig dette alvorligt«
I et mailsvar til avisen skriver Demca:
»Vi tager selvfølgelig dette alvorligt. Vi som virksomhed rettede op på vores fejl samme dag og fik genåbnet produktionen kort tid efter. Vi har fortsat fokus på kvalitet og fødevaresikkerhed. Vi får aftaget prøver af vores kød ugentlig, som også bekræfter kvaliteten. Vores kunder kan fortsat handle med god tro,« lyder det i svaret.
»Det er første gang, vi står overfor sådan en fejl, som skyldes medarbejderskift. Vi har lavet om på vores kontrolprocedure, som vil sikre lignende ikke vil opstå igen,« lyder det afslutningsvist.
Men at besøget 14. maj skulle være første gang, at fødevarekontrollanterne har fundet fejl og mangler hos Demca, er dog ifølge Fødevarestyrelsen, som avisen har været i kontakt med, ikke korrekt.
For årsagen til de relativt store bøder er, udover at der er tale om en mellemstor virksomhed, også at man indenfor de seneste to år har fået bøder for henholdsvis mangelfuld rengøring (25. september 2023) og brug af kød mere end 15 dage efter slagtning (2. april i år).
Demca er til dagligt en totalleverandør, der både sælger og distribuerer fødevarer til restauranter, caféer, pizzeriaer, kantiner og storkøkkener.