Fortsæt til indhold

Blot én dag senere - nu er hærværk forsvundet fra legende-gavl

Natten til onsdag blev AGF-kunstværk ved Hallssti ramt af hærværk - men det er allerede væk igen.

Aarhus
am

»Jeg blev vred, ked af det og tænkte, at det var så unødvendigt.,« sådan lød det fra en tydeligt irriteret Anne Frost onsdag.

Denne sommer var hun nemlig en af hoveddrivkræfterne bag, at flere AGF-fans på få dage fik samlet cirka 110.000 kroner sammen til et større gavlmaleri ved Hallssti med portrætter af AGF-koryfæerne John Stampe, Aage Rou og Henry From.

Det var kunstneren Eske Touborg, der fik æren af at male portrætterne på den store væg. Men natten til onsdag var det så, at ukendte gerningsmænd besluttede sig for, at de ville give legende-gavlen et graffiti.

Med store, fede bogstaver var der skrevet ”Free Gaza!” henover legende-gavlen, som om onsdag også blev meldt til politiet.

»FREE GAZA!« stod der skrevet med graffiti over legendegavlen ved Hallssti onsdag.... Foto: Mathias Dueholm

Anne Frost kunne dog til avisen oplyse, at værket var blevet ”coatet” - hvilket med andre ord betyder, at det har fået en overfladebehandling, der kan beskytte det mod overmaling.

»Det firma, som coatede værket, har jeg været i kontakt med i dag (onsdag, red.), og de kommer i morgen (torsdag, red.) for at rense det og coate det igen. De er usikre på, om hærværket er gået ud over malingen indenunder, men det finder vi ud af i morgen, og så må vi tage den derfra,« sagde en uvis Anne Frost.

Men nu er konklusionen her så, og coatingen lader umiddelbart til at have virket. For som et billede, en læser har taget fra stedet i dag, understeger, så er ”Free Gaza!”-budskabet i hvert fald væk fra legendegavlen nu.

... Men sådan her så værket ud i dag, torsdag. Foto: Leif Madsen

Legendegavlen er ikke det eneste Eske Touborg-maleri, der for nyligt er blevet angrebet af hærværk. Også tunnelen i Botanisk Have har været ramt - her er det dog ikke lykkedes at skåne værket i forbindelse med rensningen.

Det kan du læse mere om HER.