Fortsæt til indhold

Den flotteste blomst: Men pluk den endelig, for den skal væk

Lupiner er dødflotte, men der er en grund til, at de står overalt. De udkonkurrerer andre planter, og derfor skal de bekæmpes.

Aarhus

Navnet er lupin, og de fleste vil nok være enige om, at den høje blomst er ret så pæn.

Har du det sådan, så pluk endelig, når du ser den. For Aarhus vil ikke have den.

Det skriver Teknik og Miljø i et facebookopslag, hvor borgere direkte opfordres til at plukke de vilde lupiner på offentlige områder.

Lupiner er udbredt i store dele af verden, men hører ikke naturligt hjemme i Danmark. Foto: Teknik og Miljø

Det er nemlig en invasiv art, som ikke hører hjemme i den danske natur, hvor den kan udkonkurrere hjemmehørende blomster og dermed mindske biodiversiteten.

Flere borgere er allerede begyndt at tippe om gode lupinsteder, blandt andet i Brabrand Bakker, de grønne områder omkring Ikea og ved motorvejsramper.

Pas på hvis du har kat. Lupiner er giftige for katte, som godt kan finde på at spise af dem. Foto: Teknik og Miljø

Ikke alle lupiner er invasive arter. Der findes étårige, sterile planter, som man trygt kan plante i haven, men lupiner i naturen er alle sammen af den invasive art.

Det er en hårdfør flerårig staude, som spreder sig i store klynger og kvæler mere sarte oprindelige danske planter.

Men den er pæn i en vase.